English

Vrasja e Bin Laden, Sondazhet: Obama fiton zgjedhjet

SHBA, 4 maj, NOA – Sondazhet e fundit në SHBA kanë rritur ndjeshëm popullaritetin e Presidentin aktual Barak Obama. Sipas medieve amerikane është rritur mbështetja që presidenti në ka popull. 56 për qind e amerikanëve mendojnë se Obama ka bërë një punë të mirë. Të dhënat e sondazheve vlerësojë dhe një rritje të mundësisë për fitoren e zgjedhjeve të ardhshme.

Por ajo që cilësohet si më pozitive për Obamën, është se ka një rritje të përkrahësve edhe tek zgjedhësit e pavarur, ose që nuk kanë votuar për asnjë prej kandidatëve në zgjedhjet e fundit.

Në këta zgjedhës, vetë gjatë këtyre ditëve ai ka arritur të marrë 10 për qind më shumë sesa muajt e tjerë. Sipas analistëve vrasja e Bin Laden është një prej pikëve më të forta të fushatës së Obamës në zgjedhjet e ardhshme.

a.k/NOA

KOMENTE