Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Miratohet mbështetja financiare për kryengritësit anti-Geddaf
English

Miratohet mbështetja financiare për kryengritësit anti-Geddaf

E enjte, 5 maj 2011, NOA- Kryengritësit libianë do të kenë një fond special në mbështetje të tyre.

Ky vendim u mor nga Liga Arabe, Bashkimi Afrikan dhe shtete anëtare të NATO-s gjatë një konference në Romë, ku u vendos që Grupi Ndërkombëtar i Kontaktit të krijojë një fond të posaçëm për mbështetjen financiare të tyre.

Si burim kryesor do të përdoren paratë e liderit libian Muammar Geddafi, nga ku vetëm në Gjermani në xhirollogaritë me paratë e depozituara të tij kapin shumën e më shumë se gjashtë miliardë eurove.

E gjitha kjo nisi nga Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen kishte kërkuar të mërkurën për herë të parë mbështetje financiare për kryengritësit në Libi duke e cilësuar këtë si ndihmesë, ku shkak u bë gjendja e kryengritësve në Bengasi, kryeqendër e të rebeluarve anti-Geddaf.

a.y/NOA

KOMENTE