Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Raporti: Vendet ku nuk duhet të jesh gazetar ... se të vrasin
English

Raporti: Vendet ku nuk duhet të jesh gazetar ... se të vrasin

Nju Jork, 1 qershor, NOA - Rusia dhe Meksika, janë dy prej vendeve kryesore në botë, ku gazetarët vriten më shumë se kudo, për shkak të profesionit të tyre.

Një fakt i tillë citohet në raportin më të fundit të Komitetit për Mbrojtjen e Gazetarëve, i quajtur “Indeksi i Mosndëshkimit”.

Ai ka marrë në shqyrtim rastet e vrasjeve të pazgjidhura të gazetarëve në mbarë botën.

Dhe ka rezultuar se dhuna anti-shtyp ka vazhduar të rritet në dy vendet e lartpërmendura, aty ku autoritetet duken të pafuqishme për të sjellë para drejtësisë vrasësit e gazetarëve.

Pas tyre, renditen vende si Iraku, Somalia dhe Filipinet, me tregues të përkeqësuar të dhunës së ushtruar ndaj profesionistëve të medias.

"Mosndëshkimi i vrasjeve të gazetarëve i përball qeveritë e këtyre vendeve me një situatë të zymtë, sa i përket lirisë së medias”, shprehet drejtori Ekzekutiv i CPJ, Joel Simon.

Duke shtuar se gjithsesi, kapja e vrasësit të gazetares ruse Politiskaja, përbën një shenjë shpresëdhënëse pas viteve të indiferencës dhe të mohimit në këtë vend të lirisë së medias.

Raporti i titulluar “Indeksi i Mosndëshkimit”, botuar së pari në vitin 2008, identifikon vendet ku gazetarët vriten rregullisht dhe qeveritë dështojnë në zgjidhjen e krimeve ndaj tyre.

Për fat të mirë, Shqipëria nuk bën pjesë në këtë listë, por gjithsesi, ajo është përmendur herë pas here në raportet e radhës së Komitetit për Mbrojtjen e Gazetarëve për problemet që ende ka në lidhje me lirinë e medias.

Hulumtimimi në fjalë, tregon se dhuna kundër gazetarëve që mbetet pa u ndëshkuar, është vdekjeprurës sepse shpesh çon në një vetë-censurë nga ana e shtypit.

Alternativa të tilla janë si ajo e lënies së profesionit, ose të ikjes nga atdheu i tyre për t'i shpëtuar përndjekjes dhe ndëshkimit.

Meksikë, administrata e presidentit Felipe Calderón ka miratuar disa reforma të gjera për forcimin e zyrës së prokurorit special për krime kundër shtypit së lirë, por prokurorët janë ende duke dështuar për të fituar ndaj një sistemi të rrënuar ligjor.

Detaje interesante që zbuloi raporti:

- Një element i veçantë i këtij raporti ishte fakti gazetarët lokalë janë viktimat kryesore në shumicën dërrmuese të rasteve të pazgjidhura në mbarë botën.

- Vetëm rreth 6 për qind e rasteve të pazgjidhura, përfshijnë gazetarë të vrarë duke punuar jashtë vendit.

- Ndërkaq, hulumtimi tregoi sesi më shumë se 40 për qind e viktimave gazetarë, kishin marrë kërcënime para se të vriteshin.

- Rreth 30 për qind e viktimave kishte mbuluar sektorin e politikës.

- Rreth 28 për qind e viktimave kishin mbuluar konfliktet e armatosura, edhe në zonat e luftës etj.

Raste të pandëshkuara vrasjesh të gazetarëve

Shteti Nr.

Iraku 92

Somalia 10

Filipinet 56

Sri Lanka 9

Kolumbia 11

Afhanistan 7

Nepal 6

Meksikë 13

Rusia 16

Pakistan 14

Bangladesh 5

Brazil 5

India 7

Statistika

18gazetarë të vrarë në vitin 2011 863gazetarë të vrarë që nga viti 1992 546 gazetarë të vrarë pa u ndëshkuar që nga viti 1992 145 gazetarë në burg në mbarë botën.

n.e/NOA

KOMENTE