Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Genocidi në Kamboxhia, nis procesi ndaj Kmerëve të Kuq
English

Genocidi në Kamboxhia, nis procesi ndaj Kmerëve të Kuq

Kamboxhia, 27 qershor, NOA - Para tribunalit për gjenocidin në Kamboxhia nisi procesi më i rëndësishëm për përpunimin e mizorive të Kmerëve të Kuq. Më shumë se 30 vjet pas fundit të sundimit të terrorit të Pol Potit kryeideologu si dhe kreu i shtetit, ministri i jashtëm dhe ministrja për çështjet sociale e regjimit të dikurshëm do të japin përgjegjësi para gjyqit.

Ata akuzohen për krime lufte, krime kundër njerëzimit të kryera mes viteve 1975 dhe 1979. Të akuzuarit janë midis 79 dhe 85 vjeç. Viktima të sundimit ultrakomunist të Kmerëve nga mesi deri në fundin e viteve shtatëdhjetë ranë sipas përllogaritjeve deri në dy milionë vetë.

NOA

KOMENTE