Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Delfinët rrezikojnë zhdukjen në lumin Mekong
English

Delfinët rrezikojnë zhdukjen në lumin Mekong

Kamboxhia, 19 Gusht NOA - Rrezikojnë zhdukjen delfinët e Irrawaddy në lumin e Mekong, në Kamboxhia: kanë mbetur dhe vetëm 85 ekzemplarë, ku sipas një studimi të WWF të drejtuar nga viti 2007 deri më 2010, që tregon me veçanti se sa alarmante është gjendja e këlyshëve .

Delfini i Irrawaddy (Orcaella Brevitrostris) konsiderohet si i shenjtë si nga Khmer ashtu dhe nga Lao dhe është një burim i rëndësishëm të ardhurash dhe punësimi për komunitetet që janë përfshirë në iniciativën e eko-turizmit të ruajtjes së delfinëve.

r.b/NOA

KOMENTE