Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Alzeihmer, sintetizohet molekula Huperzine A
English

Alzeihmer, sintetizohet molekula Huperzine A

SHBA, 29 Gusht NOA - Studiuesit e Universitetit të Yale kanë arritur të sintetizojnë në laboratorët e tyre, molekulën Huperzine A, përbërës kryesor i cili vepron si një enzimë frenuese dhe në SHBA është përdorur nga të sëmurët me Alzheimer.

E drejtuar nga kimisti Seth Herzon, studimi është publikuar në revistën Chemical Science.

Deri në ditët e sotme Huperzine A kishte pësuar një kufizim shuam të madh, atë të të nxjerrit nga një myshk kinez - Huperzia – i rrallë dhe aktualisht në rrezik zhdukje.

r.b/NOA

KOMENTE