Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Parlamenti i Kosovës, voton kundër mësimit fetar dhe ferexhesë në shkollë
English

Parlamenti i Kosovës, voton kundër mësimit fetar dhe ferexhesë në shkollë

Prishtinë, 29 gusht 2011, NOA- Parlamenti i Kosovës, në seancën e ditës së sotme votoi kundër futjes së lëndës së edukimit fetar, si dhe kundër ferexhesë në arsimin publik parauniversitar.

Ky propozim ishte bërë pa mbështetjen e Komisionit Funksional dhe Komisionit të Ligjeve, por vetëm me nismën dhe mbështetjen e grupeve parlamentare SLS, Kosova e Re dhe 6 Plus.

Me këtë votim i cili ashtu sikurse kaloi për votim pa mbështetje të plotë, u rrëzua, sanksionohet fakti që shkollat shqipe janë laike, dhe që askush nuk është i detyruar të marrë mësime fetare.

a.y/NOA

KOMENTE
  • bek peja18:27 - 29 Gusht 2011
    kompliment per qeverin ton ! e kush don mesim fetar le te shkon ne arabi e na jem shqiptar pse nuk kerkojn veshjen kombtatre po ferexhen ajo nuk i perket kultures ton shqiptare nuk ka fe as parti qe perqan ket shqiptari
  • Enea16:55 - 29 Gusht 2011
    O Kadri,edhe ti paske rene pree' e koloneve te rinj turq,qu dan te shuajne historine e pushtimit turk 500 vjecar...?Mos he burri dobet,Shqipereia duhet te behet pa greke e turq a po islamik,dhe ja kete e tregon edhe votimi i parlamentit kosovar..Mos je ndonje hoxhe i pa pune dhe do qe te behesh mesues fshati mor i paudhe,qe kerkon qe femija 7 vjecar te mesoje per callmen tende dhe te zoterinjve matrapaz sheik..?
  • Kadri Kadriu15:13 - 29 Gusht 2011
    do te jet gabimi me i madh ne jet qe do ta bej kosova ne qoft se e ndalon mesimin fetar ne shkolla,,,kosova pak e ka pasur luften me serbin,,eshte dashur te digjet krejtsisht,,se mosbesimi ne zot te sjell edhe me shum telashe ne jet,,mos e gaboni ket rast te ndaleses se mesimit..o pabesimtar,,,