Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Fratini: Evropa lakuriq
English

Fratini: Evropa lakuriq

Romë, 29 shtator, NOA - Për vite me radhë, ne evropianët e kemi kritikuar Xhorxh Bushin për njëanshmërinë e tij. Pa e kuptuar se ai prodhoi besim. Pastaj erdhi Barak Obama, i vlerësuar shumë nga të gjithë për multilateralizmin e tij, e që megjithatë, na ka vënë në krizë. Tashmë kemi vënë re se mbreti Evropë është lakuriq. Një "shok" i vërtetë në BE, ku nuk ka më unitet politik, nuk ka udhëheqje, dhe më pak burime për të shpenzuar. Për të gjitha këto problematike, flet në një intervistë për gazetën italiane, “Corriere della Sera”, ministri i Jashtëm italian, Franko Fratini.

Nga borxhi publik i mbajtur nga sistemi bankar, politikat për Lindjen e Mesme dhe imigracionin, Evropa e begatë - djepi i kulturës dhe qytetërimit, duket në fakt se po bëhet një faktor dobësie për botën. "Ky është një zhvillim negativ i procesit të integrimit. E kam parë të zhvilluar në sytë e mi për nëntë vitet e fundit, kohë që unë kam qenë ministër i Jashtëm dhe më pas, zëvendëspresident i Komisionit Evropian, pastaj përsëri në Ministrinë e Jashtme.

Ne kemi filluar me një vizion Euro-entuziast, institucional dhe politik, larg nga realiteti që kemi pasur më parë. Pastaj, mbërritën ngricat nga dushet e referendumeve në Francë dhe Hollandë, u kapëm pas Traktatit të Lisbonës, si i vetmi kompromis i mundshëm, duke shpresuar për të bërë një hap të parë drejt ndërtimit të një Evrope politike.

Në disa tavolina, u përpoqëm për gjëra të tilla si harmonizimi i sistemeve ligjore. Por prova e parë e vështirë doli se ndërtimi ishte shumë i brishtë. Palestina, mendoni: Së pari, ishte drama e refugjatëve që u larguan nga Afrika e Veriut gjatë trazirave të "Pranverës arabe". Ne kemi parë gjëra shumë serioze: Franca, e cila mbylli kufijtë. Danimarka e mbylli këtë temë, pa ndonjë presion për të migruar. Komisioni nga Franca dhe Gjermania për thirrjen e tyre për respektimin e Traktatit të Shengenit. Deri në krizën aktuale, shumë serioze të borxhit publik".

Dhe përgjegjësitë e Italisë në tërë këtë? "Italia e ka mbështetur pozicionin e duhur, edhe pse jo një që mbizotëron. Ne kemi kërkuar një qeveri të vërtetë të përbashkët evropiane, ekonomi të politikës së jashtme dhe të mbrojtjes. Pa njohur asgjë, janë idetë e De Gasperit dhe Spinellit. Në një botë të blloqeve të mëdha, edhe tani BE-ja ka të ngjarë të jetë shumë e vogël në njësi. Në vend të kësaj, presionet e brendshme kanë mbizotëruar. Ne donim një ministër të vërtetë të Jashtëm evropian. Ne kemi qenë të mundur dhe sot ne të gjithë po paguajmë pasojat. Por ajo që është edhe më serioze që po ndodh në Evropë me vendet e mëdha ekonomike, etërit themelues të Komunitetit, në të cilën është përhapur ideja se euro mund të zhduket. Kjo do të jetë një fatkeqësi: Kancelarja gjermane e ka kuptuar, nëse Unioni i jep një vend, edhe një vend periferik, tërmeti do të jetë shkatërrues për të gjithë. Franca e ka parë tashmë krizën e bankave të saj. Së shpejti do ta vini re edhe në Gjermani". Nuk ka një dritë në horizont?

"E pra, mbrojtja e përbashkët. Italia ka marrë iniciativën në përpjekjen për të rritur së bashku projektin e mbrojtjes së një grupi të madh të vendeve të BE - Francë, Gjermani, Poloni dhe Spanjë – që janë të gatshëm për të zhvilluar një model të bashkëpunimit të shtuar ushtarak. Një përpjekje për t'iu përgjigjur sfidave të reja, ne e kemi nisur në Shtetet e Bashkuara. Një mënyrë për të forcuar aksin euro-atlantik më shumë në Evropë". Edhe më shumë tani, sepse Amerika shikon te Paqësori dhe Kina, bashkëpunimin me ish-aleatët e shekullit të njëzetë.

"Bota po ndryshon me shpejtësi dhe ne duhet të lëvizim sa më shpejt. Nuk është kjo vetëm duke ndryshuar bilancin në drejtim të Azisë. Ka gjithashtu, për shembull, prestigj të ri të Rusisë, boshtit Uashington-Moskë, duke kapërcyer fërkimet për shkak të "rivendosjes” së marrëdhënieve”.

Amerika i duket më pak Evropës, por në vitet e fundit ka vërejtur me vëmendje të veçantë Italinë për politikën e saj të energjisë: Sot qeveria italiane nuk gëzon prestigj ndërkombëtar. Dhe qëndrimi në Tripoli në fillim të krizës ka qenë i kritikuar shumë.

"Në Libi ne kemi qenë që nga fillimi së bashku me qeverinë e re të përkohshme. Italia është vendi i parë që i dha njohjen diplomatike. Para revolucionit, Eni mbuloi një të tretën e prodhimit të energjisë të Libisë. Nuk ka asnjë arsye pse nuk duhet të shkojë përsëri në këtë situatë. Sundimtarët e rinj të sigurojnë që marrëveshjet do të respektohen. Pjesa tjetër janë investime të bëra tashmë: objektet janë atje, së shpejti do të riaktivizohen". Dhe Rusia?

"Në vitet e kaluara, unë personalisht dëshmitar i shqetësimeve të Shteteve të Bashkuara, duke filluar nga shqetësimet e Departamentit të Shtetit për Eni, Libisë për çështjen e tubacioneve evropiane, Nabucco dhe Rrjedha e Jugut. Ambasadori Morningstar, shefi i politikave të energjisë në SHBA, erdhi dy herë në Romë. Në një nga intervistat sugjeroi një takim në çdo konfidencialitet me shefin e Eni-t, Paolo Scaroni. Që atëherë, të dy filluan një marrëdhënie të bazuar në "zbulimin e plotë" shumë të suksesshëm eksplorues të shpimit. Kjo është një temë që unë e kam hasur edhe me Hillari Klinton në Departamentin e Shtetit. Së bashku ne kemi formuar një tryezë pune për sigurinë e energjisë Itali-SHBA".

Përshtati: n.e/NOA

KOMENTE