Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Mishel Platini: Do doja të isha futbollist i kohëve të sotme
English

Mishel Platini: Do doja të isha futbollist i kohëve të sotme

Gjenevë, 14 tetor, NOA – Presidenti i UEFA-s, Mishel Platini shpjegon në një intervistë për “Der Spiegel” vendimin për kontrollimin e të ardhurave dhe sponsorizimet e klubeve të futbollit.

Z. Platini, a mendoni se janë shanset që më 1 korrik të vitit të ardhshëm, ju t’i dorëzoni në Kiev trofeun e Kampionatit Evropian ekipit gjerman të futbollit?

”Shanset janë të mira. Gjermania ka një ekip të fortë dhe në vitet e fundit, Shoqata e Futbollit Gjerman ka punuar mirë me lojtarët e rinj. Gjermanët kanë mësuar edhe diçka nga rruga franceze për të promovuar talentet e reja”.

Pasi ekipi tuaj francez humbi në Gjermani, në gjysmëfinalet e Kupës së Botës 1982 në Spanjë, ju thatë se mund t’i vrisnit të gjithë gjermanët. ”Unë kurrë nuk e kam thënë diçka të tillë”.

Por a menduat kështu?

”Vetëm nga drama e lojës. Unë do të kisha preferuar në fakt për të vrarë gjithë holandezët, sepse arbitri erdhi nga Holanda. Por kjo është vetëm një figurë metaforike, unë mund t’ju siguroj për këtë”.

Sot, si president i Bashkimit të Shoqatave Evropiane të Futbollit (UEFA), keni më shumë të ngjarë të jeni mërzitur për mangësi organizative. Kampionati Evropian 2012 do të bashkë-organizohet nga Polonia dhe Ukraina. Është çdo gjë gati për t’u zhvilluar normalisht? ”E pra, infrastruktura është atje. Kjo është mjaft e vështirë, një sfidë e madhe. Tani ata duhet të kenë ekspertë të huaj në terren atje dhe UEFA do t’i ndihmojë. Ka disa probleme të vogla. Këtu, një aeroport që nuk është përfunduar, atje një sistem të humbur autobusi. Por unë po shqetësohem gjithmonë e më pak çdo ditë”

A ishte ndonjë mendim vërtet serioz për ta lënë Gjermaninë të presë lojëra në vend të Ukrainës?

”Ajo ishte një nga disa mundësi. Polonia do ta kishte bërë atë pa marrë parasysh çfarë. Por, nëse Ukraina do të jetë në gjendje për të menaxhuar dy stadiume në vend të katër, që ishte një pyetje e deri kohëve të fundit”.

Kur u bë e qartë se Ukraina ishte duke ecur për të përmbushur kërkesat?

”Vetëm dy muaj më parë”.

Ju jeni vënë në përpjekje për projektin financiar tuajin “Fair Play”. Ai synon të sigurojë se investitorët nuk mund të hedhin para të pista në futbollin evropian. Masa të tilla do të ndihmojnë ekipet gjermane të bëhen më konkurruese ndërkombëtare?

”Nuk mund të them. Ne vetëm duam të prezantojmë disa drejtësi. Klubet duhet të përdorin vetëm të ardhurat e tyre që veprojnë për të përmbushur shpenzimet e tyre, me përjashtim të shpenzimeve për infrastrukturën dhe organizatat rinore. Ne duam që gradualisht ta paraqesim atë dhe për herë të parë që kur u bëra president në vitin 2007, të gjithë kanë rënë dakord për një masë të vetme - politikanë, shoqata kombëtare, madje edhe klubet”.

Duke filluar këtë sezon, financat e klubeve do të bëhen objekt i monitorimit të UEFA-s. Në dy vitet e ardhshme, çdo klub do të lejohet për të drejtuar vetëm një maksimum prej € 45.000.000 humbje ... ”Ssaktësisht. Dhe, pas kësaj, ajo gradualisht do të jetë më pak dhe më pak”.

A mendoni se ato klube të cilat deri tani kanë qenë financuar nga përvetësimet, pronarët do të jetë në gjendje për t’i menaxhuar ato? ”Gjithkush ka qenë në dijeni të rregullave për dy vjet. Ata kishin kohë për t’u përshtatur”.

Manchester City kohët e fundit kishte 140,000,000 € humbje, dhe FC Chelsea mbi € 80 milion. Do të jetë edhe më e vështirë për TSG Hoffenheim t’u bindet rregullave. Dietmar Hopp, shefi i ekipit financiar, kohët e fundit kishte bërë rreth 30 milion € humbje.

”E di, e di. Ne e dimë këtë, por edhe klubet e dinë atë. Edhe investitorët amerikanë të cilët kanë bashkuar FC Liverpool e dinin se politika jonë për financat së shpejti do të vihet në vend. Ata thanë se madje kjo ishte një arsye më shumë për të investuar në futboll”.

Në verë, një investitor nga Katari mori shumicën e aksioneve të Paris Saint Germain dhe kanë kaluar gati 90.000.000 € për lojtarët e rinj. Disa njerëz duket besojmë se suksesi në sport ende mund të blihet. Ndoshta për shkak se rregulloret nuk do të parashikojnë dënime konkrete?

”Kjo nuk është për vrasjen e klubeve, ne duam t’i ndihmojmë ata. Ka një gamë të sanksioneve të mundshme, përfshirë gjobat monetare, një ndalim për nënshkrimin e lojtarëve të rinj dhe të përjashtimit nga garat”.

Klubet janë të sigurt për të kërkuar pretekstet. Manchester City, për shembull, tashmë është duke marrë shumën e pabesueshme prej 458,000,000 €. Kjo është gjoja para reklamash, pjesë e një kontrate 10-vjeçare me Abu Dhabi. Por kompania është drejtuar nga një gjysmë-vëlla i pronarit të klubit. Mund të argumentohet se sponsorizimi është mashtrim. ” Kjo do të monitorohet. Ne kemi një komision ekspertësh të ngarkuar me përcaktimin nëse sponsorizimet janë në përputhje me kushtet e tregut. Pastaj, ne do të vendosim nëse kjo janë të pranueshme të ardhurat operative apo jo. Jo çdo gjë do të jetë e lehtë dhe, në fillim, jo ​​çdo gjë do të jetë e përkryer. Por vullneti politik për të filluar është”.

A keni parë tashmë disa ndryshime? ”Klubet që kanë shmangur tarifat e larta të transferimit tani kanë humbur lojërat e tyre duke thënë: "Është faji i Platini- së". Kjo s’është e re.

Në fillim të tetorit, Gjykata Europiane e Drejtësisë vendosi se ishte e paligjshme për të shitur të drejtat televizive për futbollin nga kombi në komb. UEFA do të jetë e detyruar tani të ndryshojë strategjinë e saj të marketingut? ”Unë nuk mendoj se ky vendim do të ndryshojë rrënjësisht mënyrën sesi UEFA cakton të drejtat e TV-ve. Ne jemi duke bërë çmos për të siguruar që publiku të ketë një shkallë maksimale të qasjes në ndeshjet tona. Ne do të vazhdojmë të bëjmë kështu, brenda kuadrit ligjor të BE-së”.

Një rast tjetër aktualisht në gjykatë është ai i klubit zviceran Sion FC, i cili është duke ju shkaktuar shqetësim këto ditë.

”Siç janë disa klube të tjera”.

Sipas vendimit të gjykatës së qarkut zviceran, Sion duhet të lejohet të luajë në Europa League? ”Prokurori do ma bëjë këtë pyetje mua më 19 tetor. Unë nuk mund të flas për këtë tani. Por çështja është e thjeshtë: Klubi minoi një ndalim të vendosur nga FIFA. Pavarësisht ndalimit, Sion nënshkroi me gjashtë lojtarë dhe le të luajë”.

Ju keni luajtur në një epokë më parë. Do të donit të ishit një lojtar tani? ”Jo në të vërtetë. Në epokën time, kemi luajtur sepse ajo ishte argëtuese. Unë u bashkova me një klub profesionist, AS Nancy, kur isha 17 vjeç. Tani, ju duhet të bashkoheni në një klub profesionist në moshën 10 ose 11-vjeçare. Nëse do të kisha dashur të shkoja jashtë vendit në moshën 10-vjeçare, unë mund të kisha rritur pakënaqësinë dhe iu dhashë futbollit”.

A do të merrni vendin e Jozef Blatter në vitin 2015, kur mandati i tij i fundit si kreu i FIFA-s, mbërrin në fund?

”Nuk e di. Një president i UEFA-s, është në interesin tim për të parë një europian në krye të shoqatës botërore të futbollit. Ne vetëm do të duhet të shohim”.

Përshtati:n.e/NOA

KOMENTE