Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Qytetet në Evropë, ku të leverdis të blesh një shtëpi
English

Qytetet në Evropë, ku të leverdis të blesh një shtëpi

Romë, 7 nëntor, NOA - Pavarësisht rënies ekonomike, të investosh në tregun e pronave evropiane, ende mund të përfaqësojë një mundësi e mirë. Kështu citon një studiom i fundit i situatës imobiliare në Evropë, sipas të cilit, në këtë fazë që po përjeton kontinenti i vjetër, është veçanërisht e përshtatshme të blesh shtëpi, ose të marrësh me qera në disa qytete kryesore. Kjo pasi aludohet me faktin që çmimet e shtëpive kanë arritur në fakt, nivelet më të ulëta në vitet e fundit dhe tregojnë shumë konkurruese normat e interesit. Dhe 'pse, kohët e fundit, një numër në rritje të investitorëve që të miratojë këtë politikë. Megjithatë, për kërkesën për strehim, studimi imobiliar evropian tregon se gjithsesi, ju duhet të konsideroni disa faktorë.

Së pari, ne duhet të konsiderojnë me kujdes vendosjen e pasurive të paluajtshme: Shtëpitë që prodhojnë performancën më të mirë janë të vendosura në zonat e populluara kryesisht, ndërkohë që strukturat më mahnitëse janë të vendosura në zona të largëta, por është e vështirë për të gjetur qiramarrës. Është gjithashtu e rëndësishme që të ketë një këshillë shumë të kualifikuar financiare në mënyrë që të shohim se si të menaxhohen paratë me mençuri. Një tjetër element themelor përbëhet nga nevojat e banorëve. Për shembull, vetëm shtëpitë e familjes kanë tendencë të jenë më të përshtatshme për qera me afat të gjatë, por ju mund të ngrini çmimin për shtëpitë e vendosura në zonat që kanë një rrjet të dendur të lidhjeve. Në të njëjtën kohë duhet të monitorohen nga afër ndryshimet nëpër lagje të ndryshme të qytetit.

Dhe më pas thelbësore për të gjetur një kontabilist të mirë për të shmangur problemet me të përputhjes së taksave, dhe përzgjidhni një topograf për të planifikuar në mënyrë efikase riparimet ose zgjerimet.

Në bazë të këtyre parametrave, “Global Guide Propriety” një portal që monitoron tregun e shtëpive, ka zhvilluar një renditje të njëzet qyteteteve evropiane që ofrojnë mjedis të mirë për të investuar në shtëpi. Për çdo qytet janë të shënuara të mirat dhe të këqijat.

20. Paris - Francë Siguron një tatim të ulët mbi qiratë dhe ka kosto të rëndësishme transaksioni.

19. Helsinki - Finlandë Kursen në kostot e transaksionit dhe ofron një sistem ekonomik shumë të fortë, por ka një barrë të lartë tatimore.

18. Pragë - Republika Çeke Tregu është veçanërisht i dobishëm për pronarët e shtëpive, por ligji i ndalon ata pa shtetësi çeke për të ofruar apartamente me qira.

17. Sofje - Bullgaria Mjedis financiar shumë i dobishëm për ata që vendosin për të investuar, megjithatë, e balancuar nga një normë e lartë e korrupsionit dhe krimit.

16. Bruksel - Belgjikë Kërkesa për pronat me qira është e qëndrueshme, megjithatë, ballafaqimi me dokumentet, është i mundimshëm.

15. Vjenë - Austri Kostot e transaksionit janë jashtëzakonisht të ulëta, por tatimet mbi të ardhurat me qira janë shumë të rënda.

14. Ljubljana - Slloveni Ekonomia e qytetit është shumë e shëndetshme, por dhënia me qira në prona të caktuara është mediokre. 13. Bratislava - Sllovakia Tregu me qira buzëqesh për pronarët e shtëpive, por shpesh ka probleme në lidhje me të drejtat e pronësisë. 12. Bukuresht - Rumania Transaksion i pranishëm me kosto të ulët, ndërsa inflacioni është i lartë. 11. Varshavë - Polonia Sistemi ekonomik i qytetit është i fortë, megjithatë, është e lartë barra e taksave të pasurive për të ardhurat reale.

10. Chisinau - Moldavi Tregu i pasurive të patundshme ofron një mundësi të mrekullueshme për ata që vendosin për të investuar, edhe në qoftë se vendi ka një shkallë varfërie ndër më të lartat në Evropë. 09. Riga - Letonia Shkalla e ulët e taksave për të ardhurat me qira, por kufizime të forta rregullatore për pronarët e shtëpive. 08. Romë - Itali Dhënia me qira tërheq përfitim të madh nga sasia e madhe e turistëve, ndërsa ligjet priren të favorizojnë qiramarrësit.

07. Berlin - Gjermani Qyteti ofron një nga ekonomitë më të suksesshme në Evropë, por tregu i strehimit është i dobishëm për qiramarrësit.

06. Talin - Estonia Rritja ekonomike është e fortë dhe progresive, megjithatë, e shoqëruar nga tatime të mëdha për të ardhurat nga qiratë.

05. Zagreb - Kroacia Fluksi i madh i turistëve ofron një kërkesë të madhe për shtëpi me qira, por shumë kufizime që kufizojnë pronësinë e huaj.

04. Stamboll - Turqi Ekonomia është zgjeruar me shpejtësi, por tregu me qira është më i përshtatshëm për qiramarrësit.

03. Amsterdam - Holandë Ai gëzon një sistem solid dhe të qëndrueshëm ekonomik, por në përgjithësi ka më shumë mundësi për qiramarrësit. 02. Shkup - Maqedoni Kostoja e transaksioneve është shumë e ulët, por ka disa kufizime rregullatore për pronarët e shtëpive.

01. Budapest - Hungari Ligjet favorizon ata që kanë veçanërisht pasuri të patundshme, ndërsa barra e taksave mbi të ardhurat me qira është e ulët.

n.e/NOA

Në Foto:Pamje nga Budapesti, kryeqyteti i Hungarisë

KOMENTE