Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
CEI Ballkanit: Para integrimit në BE, bashkëpunoni më mirë mes jush
English

CEI Ballkanit: Para integrimit në BE, bashkëpunoni më mirë mes jush

Beograd, 12 nëntor, NOA - "Ilaçi më i mirë ndaj krizës është Bashkimi Evropian, i cili na furnizon me mendimet më moderne dhe novatore". Kështu citon një deklaratë e lëshuar nga organizata Iniciativa Evropiane Qendrore (CEI), në të cilën bën pjesë edhe Shqipëria, pas një takimi të zhvilluar në Beograd.

CEI, e themeluar në vitin 1989, aktualisht përbëhet nga nëntë vendet e Bashkimit Evropian (Austria, Rumania, Polonia, Republika Çeke, Italia, Bullgaria, Hungaria, Sllovakia, Sllovenia) dhe nëntë vende të cilat kanë një perspektivë evropiane (Serbia, Ukraina, Moldavia, Bjellorusia, Maqedonia, Shqipëria, Bosnjë-Hercegovina, Mali i Zi, Kroacia).

Objektivi kryesor i Nismës së Evropës Qendrore është forcimi i bashkëpunimit rajonal për integrimin evropian në një hapësirë ​​në mes të Detin Baltik, në Danub, Adriatik dhe Detit të Zi. Shqipëria, është një anëtar me një rol të rëndësishëm në këtë organizatë, për vetë pozicionin e saj strategjik.

Takimi i Beogradit u kryesua nga kryeministri serb Mirko Cvetkoviç, vendi i të cilit është aktualisht kryesues i CEI-t. Sesioni i Asamblesë Parlamentare të Iniciativës së Evropës Qendrore (CEI), përfundoi në Beograd me miratimin e një deklarate që ofron përgjigje të reja ndaj krizës ekonomike dhe sfidave aktuale financiare.

Për këtë, u vu në dukje se paraqitet me një rëndësi mjaft të madhe bashkëpunimi rajonal, veçanërisht ai në lidhje me integrimin në Bashkimin Evropian për vendet e rajonit. Në takim u tha se për Shqipërinë, Serbinë etj, politika e bashkëpunimit dhe e pranimit në BE, përbën një hap të rëndësishëm në arritjen e një Europe të re si një kontinent i paqes, stabilitetit politik, respektimit të të drejtave të njeriut dhe prosperitetit ekonomik, një detyrë në të cilën parlamentet kanë një rol të pakrahasueshëm. n.e/NOA

KOMENTE