Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Obama premton fuqi ushtarake në Paqësor
English

Obama premton fuqi ushtarake në Paqësor

Canberra, 17 nëntor 2011, NOA – Shtetet e Bashkuara të Amerikës kërkojnë zhvillimin dhe prosperitetin e Kinës, andaj garantojnë se do të vijojnë të bashkëpunojnë me të për të forcuar lidhjet me Pekinin, raporton agjencia e lajmeve NOA.al.

Kështu u shpreh gjatë fjalës së tij në parlamentin australian Presidenti amerikan Barack Obama, i cili nga dje ndodhet për një vizitë zyrtare në Australi.

Obama nënvizoi se është e rëndësishme, që Kina të respektojë të Drejtat e Njeriut të qytetarëve të saj.

Qëllimi kryesor i vizitës së shefit të “Shtëpisë së Bardhë” në Canberra të Australisë, është forcimi i bashkëpunimit ushtarak mes vendeve aleate, edhe në Paqësor.

Për këtë, Presidenti amerikan deklaroi se “Shtetet e Bashkuara do të marrin një rol të zgjeruar në forcimin e paqes në rajonin aziatik në Paqësor, duke rritur praninë ushtarake”.

“Interesat tona të qëndrueshme në rajon kërkojnë praninë tonë të qëndrueshme në këtë rajon”, tha Obama në fjalimin e tij, duke nënvizuar se Shtetet e Bashkuara janë një fuqi paqësore, andaj “ne jemi këtu për të qëndruar”, premtoi ai.

mit/NOA

KOMENTE