Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Kush ishte “i urti” i politikës shqiptare, Sabri Godo
English

Kush ishte “i urti” i politikës shqiptare, Sabri Godo

Tiranë, 3 dhjetor 2011, NOA- I “urti” i politikës shqiptare, ashtu si e kanë konsideruar shumë personalitete të vendit Sabri Godon, tashmë nuk do jetë më në mesin tonë.

Kush e njihte, e dinte që fjalët e tij ishin të arta, kishin peshë dhe arrinin të zgjidhnin probleme dhe të orientonin politikanët e rinj... e shumë të tjerë pikërisht prej dhuntive të tij i drejtoheshin për ti kërkuar mendim.

Fatkeqësisht 82 vjeçari nuk mundi të përballonte sëmundjen e rëndë që e kishte prekur prej disa kohësh dhe që e kishte bërë të lëngonte në shtrat, bën me dije agjencia e lajmeve NOA.al.

Më 22 nëntor Sabri Godo u shtrua në reanimacionin e spitalit të Mushkërive, në Sauk të Tiranës.

Sipas mjekëve, Godo vuante nga likidi pleural (ujë në mushkëri). Politikani 82 vjeçar gjatë qëndrimit në spital krahas mjekëve u kujdeset edhe nga vajza e tij, Anila Godo, ish ministre e shëndetësisë.

Pas trajtimit në terapi intensive ai ka marrë mjekime në pavion, ndërsa vetëm pak ditë më parë ka lënë spitalin, pasi mësohet se kishte shprehur dëshirën që çastet e fundit të jetës ti kalonte në ambientet e shtëpisë së tij.

Kush ishte Sabri Godo

Sabri Godo është i njohur si politikan, shkrimtar dhe skenarist shqiptar. Lindi në qytetin e Delvinës më 8 gusht të viti 1929. Shkollën e fillore e kreu po në këtë qytet dhe më pas shkollën e mesme e vazhdoi në Tiranë.

Por Godo e la gjimnazin në mes në vitin e tretë, ku mori pjesë në luftën antifashiste nacionalçlirimtare nga 15 korriku i vitit 1943 deri në maj 1945, kur u kthye nga Jugosllavia.

Sabri Godos iu desh të largohej nga Shqipëria së bashku me nënën e tij sepse përndiqej politikisht. Ka patur veprimtari të dendur në publicistikë, veçanërisht në revistën "Hosteni", ku ka botuar mbi tri mijë faqe fejtone e shkrime kritike me pseudonime.

Në janar të vitit 1991 i ndjeri Sabri Godo themeloi Partinë Republikane të Shqipërisë dhe ishte kryetar i saj për shtatë vjet.

Aktualisht 82 vjeçari mbante postin e kryetarit të Asamblesë Kombëtare të kësaj partie. Politikani Godo ka qenë deputet i Kuvendit të Shqipërisë në dy legjislatura, ku ka ushtruar detyrën e kryetarit të Komisionit të Çështjeve Sociale dhe të atij të Politikës së Jashtme.

Veprat e tij:

Plaku i Butkës", Roman historik (1966);

Ali Pashë Tepelena, roman 1970

Zëra nga burime të nxehta, tregime (1972);

"Intendenti", tregim (1973);

"Skënderbeu (1975)

"Prova e zjarrit", roman (1977);

"Kohët që shkojnë, kohët që vijnë", reportazhe (1985);

"Ujërat e qeta", roman, (1988);

"Koha e njeriut", roman (1990).

"Udhëtari", roman (2009)

Skenarët

Dritat e qytezës (1983)

Intendenti (1980)

a.y/NOA

KOMENTE