Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Ikën SHBA, Irakun nën mbrojtjen e fiseve
English

Ikën SHBA, Irakun nën mbrojtjen e fiseve

Irak, 4 dhjetor, 2011 NOA - Kanë mbetur më pak se një muaj për trupat amerikane në Irak, e këta të fundit i kanë paguar luftëtarët e fiseve me para, për t’iu siguruar atyre një dalje sa më të sigurt nga Iraku, pas më shumë se tetë vjetësh luftë.

Shumica e makinerisë amerikane është duke u larguar nga Iraku, duke ia mësyrë jugut të Kuvajtit, që konsiderohet si një vend cak për militantët iranianë.

Më pak se 10,000 anëtarë të personelit ushtarak amerikan janë ende në Irak, përderisa pesë bazat ende mbeten për t’iu dorëzuar forcave irakiane.

Koloneli amerikan, Dagllas Krisman tha se marrëdhëniet janë përmirësuar me më shumë se 20 sheikë fisnorë përgjatë rrugës dhe se ata po paguhen për ta siguruar rrugën.

Kjo rrugë kalon nëpër shkretëtirë dhe toka bujqësore, por në shumë pak fshatra, gjë që e rritë rrezikun për sulme.

a.k/NOA

KOMENTE