English

Hamid Karzai: Nuk do ta braktisja kurrë Afganistanin, s'e bëra këtë as në luftë

Kabul, 5 dhjetor, NOA - Ministrat e NATO-s janë mbledhur në Bon për të diskutuar rrugën sesi do të ecet përpara në Afganistan. Vetë presidenti afgan, Hamid Karzai, gjatë një interviste me “Spiegel” deklaron se sa përfshirje ndërkombëtare do të jetë e nevojshme në vendin e tij pas tërheqjes së parashikuar të aleatëve në vitin 2014. Z. Karzai, bashkësia ndërkombëtare është mbledhur në Bon për t’u konsultuar mbi të ardhmen e Afganistanit. Vitin e kaluar, ministrat e Jashtëm u mblodhën në Kabul për një konferencë të ngjashme dhe kjo u pa si një shenjë progresi. Është kryeqyteti tuaj i rrezikshëm të presë një takim të tillë? - Kjo është mënyra e gabuar për ta parë atë. Konferenca në Kabul ishte një simbol që afganët ishin të gatshëm të organizojmë një takim të tillë nga ata vetë dhe në vendin e tyre. Ndërsa Konferenca e Bonit është një festë për 10-vjetorin që nga konferenca e parë e Bonit. Ne duam të flasim për atë që kemi arritur, atë që kemi bërë gabim dhe çfarë mund të bëjmë më mirë në të ardhmen.

Fokusi i konferencës, mes të tjerash, do të jetë gjendja e sigurisë në Afganistan. Në muajt e fundit, ajo nuk është përmirësuar shumë, siç mund të shihet nga vrasjet e disa zyrtarëve të qeverisë.

- Ne të gjithë shpresonim në konferencën e parë të Bonit se ardhja e bashkësisë ndërkombëtare do të sillte paqe dhe stabilitet në Afganistan së bashku me shumë prej arritjeve të tjera që ne kemi qenë në pritje për kaq gjatë. Nga këto, ne kemi arritur disa, dhe ato janë arritje masive. Ajo që ne nuk kemi ende, është siguria për popullin afgan. Kjo është e meta më e madhe e jona. Unë shpresoj që ne do ta arrijmë këtë objektiv në 10 vitet e ardhshme.

Perëndim, shumica flasin kohët e fundit se ka përqendrim në tërheqje, përkundër situatës së sigurisë në Afganistan. A e bën kjo situatën të pakëndshme? - Unë nuk shoh ndonjë arsye deri tani ta kërkojmë më vonë këtë moment. Që nga viti 2014, forcat afgane do të kenë marrë përsipër përpjekjet e sigurisë në të gjithë vendin. Në Bon, unë do të paraqes vizionin tim për 10 vitet e ardhshme dhe se si komuniteti ndërkombëtar mund të na ndihmojë.

Çfarë do të donit të shihnit?

-Unë nuk do të kërkoj para’. Perëndimi nuk ka ardhur për Afganistan për këtë. Ata erdhën për sigurinë e tyre, dhe ne u bashkuam në këtë luftë kundër terrorizmit ndërkombëtar. Ne kishim nevojë për ta, ata kishin nevojë për ne. Ne jemi dhe do të jemi në vijën e frontit të luftës kundër terrorizmit dhe pse kemi humbur njerëz .Ne jemi mirënjohës për të gjithë ndihmën e kemi marrë nga vendet perëndimore, por përpjekjet në Afganistan janë gjithashtu një përgjegjësi e përbashkët. Nëse ne dështojmë në rrugën drejt një Afganistani stabil, ditët e vjetra dhe një situatë si ajo e sulmeve të tmerrshme të 11 shtatorit, mund të kthehet më shpejt se sa ne mendojmë.

Si pikërisht ju e parashikoni ndihmë perëndimore duke shkuar përpara? - Pjesa ushtarake do të përfundojë deri në fund të vitit 2014. Nga atëherë, unë mendoj se Afganistani do të mbështetet për 10 vjet më shumë në kontributin dhe ndihmën e bashkësisë ndërkombëtare. Por ky do të jetë një partneritet i ndryshëm. Ajo do të përqendrohet më shumë në trajnimin dhe pajisjen e forcave afgane dhe duke shtuar aftësinë e institucioneve afgane që të bëhen më efektive. Disa ndihma ekonomike do të jenë të nevojshme për të ndihmuar Afganistanin të marrë përsëri veten. Ky është dividenti i tranzicionit. Nëse Shtetet e Bashkuara shkurtojnë nivelin e trupave, për shembull, në rreth 20.000 ushtarë në vitin 2014, ata do të kursejnë rreth 100.000.000.000 $ në vit në krahasim me shpenzimet aktuale. Ka dyshime të përhapura se ushtria afgane do të jetë në gjendje për ta marrë vetë përgjegjësitë e sigurisë. Shumë vëzhgues kanë frikë shpërthimin e një lufte të re civile në vend sapo trupat e NATO-s të tërhiqen. A nuk jeni të shqetësuar?

- Unë nuk pajtohem me këtë këndvështrim edhe pse e kam lexuar atë çdo ditë në shtypin perëndimor. Forcat afgane do të jenë në gjendje ta mbrojnë Afganistan në atë pikë, unë jam i sigurt për këtë. SHBA do të vazhdojë të ketë një angazhim në formën e një partneriteti strategjik dhe ne do t'u japim atyre bazat. Gjermania është partneri ynë më i dashur në këtë dhe nëse ju pyesni mua, ushtria gjermane nuk duhet të largohet nga Afganistani - ata mund të qëndrojnë përgjithmonë po të duan.

Besimi juaj në praninë e mëtejshëm të trupave amerikane është e habitshme. Për muaj, ju kanë kritikuar haptazi forcat amerikane për operacionet speciale. Tani, ju thatë se jeni në favor të një pranie të SHBA përtej 2014-s. - Viktimat e shkaktuara nga sulmet e natës dhe bombardimet janë pengesat më të mëdha për marrëdhëniet e qeta mes nesh dhe Shteteve të Bashkuara. Kjo çoi në protestën time publike.

Por numri i operacioneve është rritur kohët e fundit, pasi kanë patur numrin e vrasjeve në shënjestër. - Por ne nuk kemi më në mesin e viktimave civilë. Ushtria amerikane kohët e fundit ra dakord se të gjitha këto operacione do të bëhen nga afganët sa më shpejt të jetë e mundur. Kjo është një marrëveshje ndërmjet dy partnerëve. Nëse kërkesat tona nuk plotësohen, marrëveshja është e vjetëruar.

Afganistani gjithashtu ka një parlament të zgjedhur në mënyrë demokratike. Pse nuk e bëjnë përdorimin e këtij instrumenti demokratik?

- Ne jemi duke e përdorur atë për vendime shumë të rëndësishme për vendin.

Nga jashtë duket sikur parlamenti nuk ka shumë për një rol për të luajtur kur është fjala për pyetje të rëndësishme.

-Ne kemi nevojë për një demokraci e cila është në pronësi dhe e udhëhequr nga afganët, jo për hir të interesave të huaja.

Për vite tani, ju keni qenë duke u bërë thirrje talebanëve për të filluar negociata me qeverinë tuaj. Por ata kanë mbetur të painteresuar. A nuk janë ata vetëm duke pritur për kohën kur trupat ndërkombëtare të jenë tërhequr? - Ne kemi nevojë për një pikë kontakti me talebanët që të bisedojmë me ta. Kontaktet tona të mëparshme ishin kamikazë që vranë Rabbanin në fund. Për sa kohë që ne nuk kemi një numër telefoni apo adresë për talebanët, ne duhet të bisedojmë me pakistanezët, për shkak se ata e dinë se ku janë ata.

A ka proces paqeje të arritur në një fund?

- Ne duhet ta shohim këtë në një mënyrë të diferencuar. Mijëra iu bashkuan talebanëve për shkak të frikës ose për shkak të dëmit që vuanin nga sulmet natën ose bombardimet nga trupat ndërkombëtare. Por këta njerëz kanë asnjë problem ideologjik me ne. Sa më shpejt që mjedisi është gati, ata do të vijnë dhe të bashkohen me ne këtu është një shoqëri paqësore. Dhe kur do të jetë ajo?

- Së pari ne kemi për të përfunduar hetimin e vrasësve të Rabbanit. Se Pakistani po merr pjesë në hetim dhe është një hap në drejtimin e duhur. Por ne kemi nevojë për të gjetur një përfaqësues të talebanëve për të biseduar me të.

Shumë nga partnerët tuaj perëndimorë mendojnë se ju keni thyer shumë nga premtimet tuaja, kur është fjala për luftën kundër korrupsionit.

- Kjo nuk është e vërtetë. Vetëm sot kam nënshkruar dokumentet e shkarkimit të një gjyqtari të korruptuar. Ne kemi bërë pak progres në reformën e ligjeve dhe zbatimin e institucioneve moderne, por ka ende disa punë për të bërë.

Termi juaj vjen në një fund në vitin 2014 dhe ligji ju pengon drejtimin përsëri. Çfarë keni ndërmend të bëni pastaj? - Do të jem një qytetar i lumtur në pension. Unë kurrë nuk u largova në Afganistan edhe me kohë të vështira. Nuk ka asnjë arsye për mua për të lënë vendin tim.

Përshtati:n.e/NOA

KOMENTE