Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /home/lajmegenalftp/public_html/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Kryediplomati i ri italian: Detyra ime, t’i rikthej besueshmërinë Italisë
English

Kryediplomati i ri italian: Detyra ime, t’i rikthej besueshmërinë Italisë

Romë, 6 dhjetor, NOA – Nga Mesdheu deri në Amerikë, Italia duhet që të shfaqet sa më e besueshme. Ky është mesazhi që ka lançuar gjatë një interviste për “Corriere della Sera”, ministri i ri i Jashtëm italian, Giulio Maria Terzi di Sant’Agata. “Unë mendoj se kjo do të jetë e rëndësishme në të ardhmen për të forcuar marrëdhëniet midis Evropës dhe Shteteve të Bashkuara brenda G20-s”, tha ai. Ai pohon se politika e jashtme italiane duhet që të ofrojë një shenjë të transparencës, por edhe pasurim të saj, si një aftësi për të bashkëvepruar me shoqërinë.

Zoti Ministër, fjala më shumë e përdorur në qeverinë e re “Monti” është kredibiliteti. Italia ka pasur në vitet e fundit një problem të besueshmërisë në arenën ndërkombëtare, gjë të cilën ekzekutivi i ri është thirrur për ta zgjidhur. Ndërsa ne nuk mund të pranojmë këtë në politikën e jashtme ...

"Besueshmëria në politikën e jashtme të një vendi është vendimtare. Por unë nuk jam plotësisht dakord se Italia e kishte humbur kredibilitetin me partnerët. Unë atëherë do të ndryshoja frazën. Dhe unë mund të jap dy shembuj për këtë. I pari ishte vendimi i qeverisë Berluskoni për t'iu përgjigjur në mënyrë të menjëhershme dhe angazhim thirrjes së Presidentit Obama për të rritur përpjekjet ushtarake për të stabilizuar Afganistanin. Ai tha "Italia ka treguar aftësinë e saj për të marrë përgjegjësi të madhe, me rezultate të konfirmuara sa i përket besueshmërisë në çështjen e sigurisë ndërkombëtare. Në fund të mandatit tim në Uashington, ka qenë pjesë e veprimit për ta bërë vendin tonë ta çojë para procesin e stabilizimit në Libi dhe ndërhyrjen e mbrojtjes humanitare të popullatës në rrezik për t'u asgjësuar. Edhe aty pashë se si aleatët tanë të mëdhenj kërkonin një rol italian".

Që në raste të tjera ishte një akt në pritje ...

"Kriza në Eurozonë dhe trazirat arabe kanë krijuar në fakt një situatë në të cilën është afirmuar roli ynë, prandaj demonstrimi se ne jemi të besueshëm, është diktuar nga e paparashikuara. Në këtë kuptim, ne duhet të tregojmë se problemet në Evropë kanë një përparësi që ta kenë Italinë si partner të barabartë në vendimmarrje. Italia është një anëtar themelues, një partner kyç i procesit evropian. Forcimi i objektivit të besueshmërisë është i nevojshëm në fazën aktuale, dhe kërkon një përpjekje të veçantë nga ana jonë si dhe marrjen e përgjegjësive më të mëdha. E njëjta gjë vlen edhe për prioritetet e Mesdheut të kësaj qeverie, ku ne duhet të jemi një artikull impuls dhe i stabilizimit, forcimi i një pranie të krijuar tashmë ekonomike dhe kulturore, por që tani duhet të përshtatet me ndryshimet".

Rreth "pranverës arabe"?

"Ne duhet të respektojnë një parim themelor të pronësisë së vendeve që e kanë filluar rrugën e vet aq shpesh në gjendje shoku. Faktor vendimtar ishte guximi i grupeve dhe lëvizjeve, të cilët ishin në gjendje për të marrë rreziqe dhe të ndiqnin kërkesat sociale dhe ekonomike, drejtësisë, dhënien fund të korrupsionit. Përtej alarmeve për karakterin e tyre islam dhe ekstrem, kanë treguar elemente të rëndësishme të moderimit, të cila duhet të inkurajohen. Nuk kemi ndërmend të ndërhyjmë, por ne evropianët duhet të kemi përgjegjësinë dhe besimin për të bërë më shumë:. Për zhvillimin ekonomik, pa të cilën nuk ka demokraci të konsoliduar dhe nuk ka respekt për pakicat fetare".

Irani është edhe një herë një rast urgjent. Bashkimi Evropian ka forcuar sanksionet. Pas sulmit në misionin britanik, disa vende, përfshirë Italinë, tërhoqën ambasadorët e tyre. Në deklaratat e tij ai mori një ton më të ashpër se sa në të kaluarën ... "Raporti i IAEA-s, lexoni me kujdes, nuk lë dyshime për militarizimin e programit bërthamor të Iranit. Mungesa e kredibilitetit të qeverisë në Teheran është e madhe. Është e domosdoshme për të gjetur mënyra për ta bindur atë që të kthehet me besim të mirë në tryezën e bisedimeve, ne e konsiderojmë përsëri si të vetmen rrugë përpara. Unë mendoj se është veçanërisht e rëndësishme kjo për në Itali, për të parë qartë se çfarë duhet bërë. Ngjarjet e ditëve të fundit janë dëshmi se sa e tmerrshme është shkelja e parimeve themelore të së drejtës ndërkombëtare dhe kur marrëdhëniet midis njerëzve janë shkelur qëllimisht. Është e pabesueshme që një vend, vetëm dy vjet më parë ka treguar një kapacitet për dhunë absolute kundër shtypjes policore dhe lëvizjet e reformës, në këtë rast ka lënë fushë të hapur për banditë të bëjnë kërdi në një mision diplomatik". Një nga kapitujt më të diskutueshëm të politikës sonë të jashtme në vitet e fundit ishte Rusia, ku ne mund të supozojmë afërsinë jokritike. Si e kemi bilancin e marrëdhënieve tona, balancimin e interesave dhe të vlerave?

"Ne kemi komunikuar gjithmonë me Moskën, me kuptimin që i takon për të besuar, madje edhe për çështje të vështira të tilla si mbrojtja nga raketat. Tema e të drejtave të njeriut është në ADN-në e politikës së jashtme italiane. Por ajo duhet të modulohet në lidhje me situata të ndryshme. Ne e dimë se Rusia, si një sistem politik është i ndryshëm nga Perëndimi. Ajo përcakton "demokracinë sovrane" dhe futjen e procedurave demokratike të përshtatura për traditën e tyre historike: nesër do ta votojnë në Duma. Është e vërtetë për Rusinë, por edhe për Kinën dhe të tjerët, megjithëse me sisteme të ndryshme: respektimin e të drejtave themelore". Intervista është e gjatë, por ministri dëshiron të shkojë në besueshmërinë kombëtare, me një mesazh të prerë:

"Ka një lidhje të ngushtë në mes të kësaj teme dhe impulsin për imazhin tonë të jashtëzakonshëm që erdhi nga festimi i 150-vjetorit të bashkimit të Italisë : Presidenti Napolitano i dha vendit një ndjenjë të jashtëzakonshme të përbashkët qytetarie dhe të kombit, duke shënuar një pikënisje në ringjalljen e vlerave që i përkasin Italisë".

Përshtati:n.e/NOA

KOMENTE