English

Shkallët ju kursejnë kohën, bëjnë mirë dhe për shëndetin

Kanada, 14 Dhjetor 2011, NOA/ Rid Bulku - Shkallët shërbejnë për të luftuar një mënyrë të plogësht jetese, që shumë shpesh është e karakterizuar nga jeta jonë profesionale.

Këtë fakt e provon një studim i Thomas Wilson nga Royal University Hospital në Saskatoon të Kanadasë, raporton agjencia e lajmeve NOA.al.

Lajmi është përcjellë nga agjencia Reuters dhe është publikuar në “Canadian Medical Association Journal”.

Sipas studimit, hipja dhe zbritja e shkallëve në njërën anë kursen kohë krahasuar me humbjen kohë duke pritur ashensorin dhe në të njëjtën kohë shërben dhe në të mirë të shëndetit tonë.

një ditë pune të një mjeku në spital, kursehet 15 minuta në kalimet nga një kat në një tjetër.

r.b/NOA

KOMENTE