Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Kriza ekonomike, BE shpreson për ndihmën ruse në stabilizimin e euros
English

Kriza ekonomike, BE shpreson për ndihmën ruse në stabilizimin e euros

Bruksel, 15 dhjetor, 2011, NOA - Kriza e borxheve në zonën e euros është tema qendrore e një takimi dyditor të nivelit të lartë BE- Rusi, në të cilin merr pjesë edhe presidenti rus, Dmitri Medvedev.

Para fillimit të takimit në Bruksel, nga rrethet diplomatike të BE-së u mësua se Moska ka sinjalizuar gatishmërinë që të marrë pjesë me dhjetë miliardë euro në forcimin e paketës për shpëtimin e euros.

Nga pala ruse çështje e rëndësishme është heqja e detyrimeve të vizave. Medvedev dhe presidenti i BE-së Herman Van Rompuy do të bien dakord për kryerjen e hapave përgatitorë. Temat e diskutueshme, do të mbeten jashtë diskutimeve, si përshembull gjendja në Gjeorgji dhe Libi, si dhe sjellja e komunitetit ndërkombëtar duke patur parasysh dhunën shtetërore kundër opozitës në Siri.

a.k/NOA

KOMENTE