Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Martin Schulz: Merkel-Sarkozi, çifti i kontradiktave
English

Martin Schulz: Merkel-Sarkozi, çifti i kontradiktave

Berlin, 17 dhjetor, NOA – Europarlamentari i njohur, në një intervistë për “EurActiv” flet mbi kontradiktat që sipas tij, mban mbi vete dyshja Merkel-Sarkozy.

Krerët e BE-së kanë ndërmarrë një samit të rëndësishëm. Cili mendoni se do të ishte një veprim vendimtar për të shpëtuar Euro-n?

- Unë mendoj se ajo që ne kemi nevojë janë vendime në lidhje me rolin e Bankës Qendrore Evropiane. A është BQE-ja për disa shtete anëtare në Eurozonë një lloj huadhënëse e instancave të fundit? Në sytë e mi, po, por atëherë ne duhet ta konfirmojmë atë. Pastaj, ne duhet të vendosim se si duhet t’i shohim masat e marra nga Banka Qendrore Evropiane. Kjo është e rëndësishme sepse bordi i BQE-së duhet të dijë pozicionin e shteteve anëtare. Së dyti, ne kemi nevojë për një vendim në lidhje me eurobonot dhe në rast se do të ketë eurobono, sepse Gjermania është kundër tyre, atëherë ata duhet të na shpjegojnë se çfarë propozojnë. Pra kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti francez Nicolas Sarkozy, duke thënë atë që ata parashikojnë për Mekanizmin Evropian për Stabilitet. Ata mund të parashikojnë një lloj licence banke, ku ESM mund të shërbejë si një bankë dhe huazojë para’ për shtetet në rrezik me normat e interesit të përshtatshme apo jo? Kjo është ajo që unë pres unë.

A jeni kundër një ndryshimi të traktatit për Evropën?

- Po, dhe kundër kësaj nuk janë vetëm Social-Demokratët, por të gjitha grupet në Parlamentin Evropian janë kundër. Unë e përsëris, të gjitha grupet në Parlamentin Evropian do t’i dërgojnë presidentit Jerzy Buzek mesazhin se ne jemi kundër një ndryshimi të traktatit, sepse nuk është e nevojshme. Ishte vetëm shtatë javë më parë, kur kemi miratuar të ashtuquajturin 6-pikëshin mbi qeverisjen ekonomike. Dhe Këshilli i Evropës e cilësoi atë si një “përparim historik". E tani, shtatë javë më vonë, të njëjtët njerëz thonë se tregjet nuk e pranokan përparimin historik, e se tani ne kemi nevojë për një ndryshim traktat. Këto nuk janë masat e nevojshme, një ndryshim traktati nuk është i nevojshëm, do të thotë se disiplina buxhetore, që sidomos gjermanët e dëshirojnë, është tashmë në dispozicion. A shihni një paqartësi në mënyrën se kancelarja Merkel dhe presidenti Sarkozi po i paraqesin zgjidhjet? - Ka një kontradiktë, Sarkozy kërkon më shumë fleksibilitet për Bankën Qendrore Evropiane dhe Merkel dëshiron më tepër disiplinë buxhetore e Sarkozi është kundër. I ashtuquajturi çifti gjermano-francez është në realitet një çift gjermano-francez mosmarrëveshjesh të përhershme.

Duke iu rikthyer kthyer BQE-së, Banka Qendrore Evropiane tha se tashmë do ta konsiderojë ndërhyrje më të madhe në qoftë se ka lëvizje drejt një bashkimi fiskal. Si e keni arritur këtë situatë?

- Së pari, është mesazhi i presidencës daneze. Në qoftë se shtetet anëtare do të bien dakord në lidhje me një mekanizëm të stabilitetit në formën e një Fondi Monetar Evropian përmes të cilit ju mund të huazoni para’ me interes normal. Nëse një vendim i tillë merret në Këshillin e Evropës, atëherë një ndryshim traktati për më tepër disiplinë buxhetore, veçanërisht për ato vende që sot marrin paratë, le të themi për 2% në vend të 7%, dhe për të shmangur këto para’ të shpenzuara për konsumin dhe përdoren për të reduktuar borxhin sovran, atëherë kjo ka kuptim. Por për të thënë disiplinë buxhetore ekskluzivisht, vetëm për arsye ideologjike, pa marrë masat e nevojshme në anën tjetër, veçanërisht investimet në rritje, nuk ka kuptim dhe kjo është arsyeja pse ajo në tryezë është e çekuilibruar. Ju jeni në thelb, po kritikoni kancelaren Merkel ...

-Jo, unë jam duke kritikuar Këshillin Evropian. Kancelarja Merkel është duke vepruar me shumë pushtet. Por pse kancelarja Merkel është kaq e fortë? Sigurisht, sepse gjermanët janë ekonomikisht shumë të fuqishëm, por ka 26 anëtarë të tjerë, kryesisht meshkuj në Këshillin e Evropës, ulur rreth tavolinës. Pyes veten nëse një person mund të jetë aq i fortë, vetëm për shkak se ajo është aq e fortë, ose sepse të tjerët nuk janë aq të fortë ndoshta? Kjo më bën të mendoj frazën e Tomas Man: Çfarë jemi duke parë sot, një Evropë gjermane apo një Gjermani evropiane? Ne jemi në një situatë të pavendosur. Unë nuk besoj se Evropa në fund, do të dominohet vetëm nga Gjermania. Gjermania është dominuese, për momentin. Bashkimi Evropian nuk është një shpikje që torturon njerëz apo për të ulur rëndësinë e vendeve. Ai u krijua për shkak se në kuadër të institucioneve komunitare të mëdha, vendet e të mesme dhe të vogla mund t’i bëjnë bilancet e interesave të tyre, shumë heterogjene. Vendosja e shteteve të fuqishme në frontin e atyre më pak të fortë, në mënyrë për t'u dhënë atyre urdhrat dhe mësimet, nuk është gjithmonë produktive. Kjo është gjendja në të cilën ne jemi tani, çifti gjermano-francez vepron pranë institucioneve dhe pastaj me dërgimin e letrave të institucioneve dhe jo duke i kërkuar, por duke i dhënë udhëzime më shumë ose më pak në atë që ata duhet të bëjnë.

A mendoni të jetë e mundur shpërbërja e Eurozonës dhe shpërbërjen e BE-së siç disa janë duke parashikuar? - Kjo do të ishte një fatkeqësi. Unë mendoj se çdo gjë që ne duhet të bëjmë duhet të ketë një qëllim: për të mbajtur të bashkuar Evropën dhe Eurozonën, po dhe shtetet anëtare që nuk janë në të. Ekonomia me rritje më të shpejtë në Evropë është Polonia, por ajo nuk është në Eurozonë. Por Kryeministri Donald Tusk deklaroi se ai dëshiron të bashkohet me Euron, gjë e cila është një sinjal i mirë për Euron, për shkak se ekonomia më dinamike do të bashkohet me monedhën tonë të përbashkët. Si kjo, ju shihni se si kundërproduktive, se sa e gabuar është ndarja e BE-së, që përjashton një vend si Polonia. Por kjo nuk është vetëm historikisht gabim, kjo është ekonomikisht një gabim. Prandaj, unë shpresoj se njerëzit e përgjegjshëm, duhet që ta mbajnë Evropën së bashku. Këshilli, Komisioni, Merkel dhe Sarkozi, të gjithë kanë të bëjnë me dyer të mbyllura. Ne duhet t’i hapim dyert. Ne duhet t’i japim shikimin qytetarëve tanë, t’u tregojmë atyre se kush është prapa vendim-marrjes së BE-së. Kjo është detyra e parë.

Përshtati: n.e/NOA

KOMENTE