English

Përplasjet me SHBA, Irani kërcënon me mbylljen e ngushticës së Hormuzit

Teheran, 28 dhjetor 2011, NOA - Sipas agjencisë shtetërore të lajmeve të Iranit, IRNA, zëvendëspresidenti iranian Mohamad Reza Rahimi ka kërcënuar me mbylljen e ngushticës së Hormuzit, në rast se perëndimi do të vendosë sanksione kundër eksportit iranian të naftës. Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk kanë reaguar në lidhje me këtë kërcënim. Një pjesë e mirë e lëvizjes në rajon dhe tregtisë detare bëhet me anë të kësaj ngushtice.

Deklaratat nga Teherani janë vetëm një përpjekje tjetër për të larguar vëmendjen nga "temat e vërteta", tha zëdhënësi i ministrisë së jashtme amerikane në Uashington, Mark Toner.

a.k/NOA

KOMENTE