Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Krijohet “llamba bakteriale”
English

Krijohet “llamba bakteriale”

Kaliforni, 30 Dhjetor 2011, NOA - Miliona baktere të shndritshëm që ndizen dhe fiken së bashku.

Ajo mund të konsiderohet si një lloj llambe apo neoni natyral, një vepër arti, një kërkim bio-inxhinierik, apo një miks i të gjithave këtyre.

Kjo vepër është fryt i një pune biologjike sintetike e realizuar nga studiuesit e Universitetit të Kalifornisë në San Diego dhe më pas është publikuar në revistën Nature.

Siç njoftohet për agjencinë e lajmeve NOA.al, për realizimin e kësaj “llambe bakteresh”, studiuesit kaun modifikuar bakterin e tipit Escherichia coli.

r.b/NOA

KOMENTE