Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Katër pikat e nxehta ku duhet drejtuar vëmendja për vitin 2012
English

Katër pikat e nxehta ku duhet drejtuar vëmendja për vitin 2012

Itali:
Vendi më i rëndësishëm për të parë në vitin 2012 është Italia. Italia ka nevojë për sukses të institutit të reformave që i japin besimin e tregjeve. Ajo duhet të bëjë më shumë sesa thjesht të merret me deficitin e vet buxhetor. Për dhjetë vitet e fundit, ekonomia italiane nuk është rritur.
Nëse Italia arrin të nxitë rritjen ekonomike, do të dërgojë një sinjal shumë pozitiv për tregjet.
Mario Monti, kryeministri i ri është përkushtuar totalisht për reformimin e ligjeve arkaike që kanë bërë bizneset italiane joproduktive dhe jokonkurruese.
Nëse Monti del me sukses, ai do ti japë të drejtë strategjisë së Gjermanisë.
Gjermania e di se e vetmja zgjidhje për krizën e ekonomive të Europës Jugore është që ato të bëhen më konkurruese.
Në qoftë se fillon të ndodhë, dy gjëra do të kemi:
Së pari, tregjet do të kenë presion më pak në vendet e Evropës Jugore, sepse ajo do të jetë e qartë se reformat e tyre janë duke u zbatuar.
Së dyti, gjermanët do të bëhen gjithnjë e më pak të gatshëm të pranojnë atë që do të jetë, Gjermania nuk do të mbështesë eurobonoet të cilat janë një bailout publik, por do të jenë të gatshëm për të lejuar Bankën Qendrore Evropiane dhe Bundesbank që në heshtje të ushtrojnë shumë presion mbi ekonomitë e Evropës Jugore.
Suksesi i Italisë është i një rëndësie të madhe, sepse ai ka potencial për të larguar apo edhe lehtësuar, krizën
e eurozonës.Nëse Italia dështon, është po aq e rëndësishme, sepse tregjet do të fillojnë të rrisin normat e intersesit.

Iran

Vendi tjetër për të mbajtur syrin tuaj është Irani. Ka një tendencë, që kur ne shohim Iranin themi:
"Ky vend është aq i fuqishëm, është kaq i fortë," Por në të vërtetë çfarë po ndodh në Iran është saktësisht e kundërta: Irani është duke vepruar jashtë, sepse ai ndjehet i dobët.
Regjimi iranian duket qartë, që shpreh lodhje nën presion të madh të jashtëm, e cila ka çuar në ndarjen e thellë në ngritjen e tyre politike.

Pakistan:

Nr vendi 3 për të parë është Pakistani, i cili mbetet shumë i paqëndrueshëm, pasi njerëzit e kuptojnë.
Një qeveri civile që tani vepron në emër të vetëm. Presidenti nuk është shpesh në Pakistan.
Ai është shpesh në Dubai, ku ai merr shpesh trajtim mjekësor. Ai gjithashtu, mund të ketë një shtëpi të përshtatshme dhe vetëm në rast se diçka do të ndodhë, midis mardhenieve civilë-ushtarake në Pakistan ai do të lëvizë.
Me fjalë të tjera,nëse do të ketë ndonjë llojgrushti shteti të lehtë nga ushtria (nuk do të ketë asnjë lloj grusht shteti formal), ai do të kalojë një kohë shumë më tepër në Dubai se në Islamabad.

Koreja e Veriut

Koreja e Veriut është vendi i katërt për të parë, vetëm sepse e vërteta e çështjes është se askush prej nesh nuk e di se çfarë po ndodh atje. Askush nuk e kupton me të vërtetë regjimin e atjeshëm. Megjithatë, ne e kemikuptuar që atje është një tranzicion kompleks. Atje ka një djalë le të themi tërësisht i
i paprovuar, i ciliështë mjaft i butë për natyrën e rgjimit. (ai është jo-kërcënues).
Kjo do të vazhdojë dhe për ca kohë por nëse nuk ka rivalitet të brendshëm,
s'ka se si gjërat të ndryshojnë për mirë në të ardhmen .

KOMENTE