English

Lufta në Afganistan. Sulme të reja

Një afgan i koalicionit të udhëhequr dhe mbështetur nga forca e sigurisë vrau shtatë kryengritës dhe kapën më shumë se 30 të tjerë gjatë një kërkimi për një udhëheqës taleban në qarkun Charhar e Balkh ditën e martë në Afganistan.

Udhëheqësit Talibanë planifikojnë sulme kundër forcave afgane dhe vendosjen e bombave në të gjithë provincën.
Kryengritësit kanë përdorur raketa-propelled granata dhe me armë të vogla zjarri për të angazhuar forcat e sigurisë. Ato përdoren edhe civilët afganë si mburoja njerëzore. Forca e sigurisë zbuluan eksplozivët, presion-pjatë bomba, armë dhe municione ku më pas të gjitha këto materiale u shkatërruan.
Gjithashtu forcat e sigurisë kanë kapur një udhëheqës të talibanëve në qarkun Panjwai e provincës Kandahar. Udhëheqësi ishte përgjegjës për sulme të shumta në rrethin Zharay. Disa të dyshuar u arrestuan gjatë operacionit.

KOMENTE