English

Misteret e ROCK-ut! - Metalaret - Metalistet

nga: Prof. Eroll Velija
Metalaret njihen per mesazhet subliminale, qe inkurajojne te tjeret te adhurojne (shpesh here ti ofrojne jeten) Zotit te Zi (Djalli, vecse me dhembe qeni me te zhvilluar se Djalli i zakonshem).

Shumica e tyre jane praktikante te riteve Satanike, shperndares entuziaste te AIDS, VK, dhe mbipeshe.

Shumicen e kohes e kalojne duke sakrifikuar kafshe (pervec gjarperinjve!), duke fantazuar per te pire gjakun tuaj (shpesh here kjo e fundit njihet per ti cuar metalaret ne zmadhim kyci), duke pire cigare e ne raste shume te rralla duke sakrifikuar jete njerezore.

Gjithashtu, pothuajse te gjithe Metalaret kane nga nje profil ne Myspace dhe VampireFreaks.com

Shumica e tyre qe arrijne moshen 13 vjecare marrin vesh per mrekulline qe quhet Slipknot dhe qe nga ai moment vendosin ti japin fund jetes se tyre sociale ne te ardhmen. Nese ben gabim ti pyesesh pse, do te pergjigjen me perbuzje duke te thene me fjale ekstravagante se ata jane shume here me te pjekur se ti.

Ata qe duan te behen Metalare (ose Goth) jane zakonisht adoleshente, te rritur qe mendojne se jane adoleshente, 16 vjecare qe kerkojne sadopak ekspozure ose vemendje nga te tjeret dhe tipikisht homoseksuale te padale nga skuta qe jane akoma ne shkolle e skane punuar nje ore ne jete te tyre. Ata jane te obesuar sic thame me muzike 'te zeze', poezi 'te zeze' dhe vijne ne dy masa: hipopogoth dhe pabuks.

Lloje Metalaresh dhe subkultures se saj Goth:

Ndryshe nga ckeni menduar deri tani, Gothet kane nje sere ndryshimesh dhe kategorishe ndermjet tyre.

- Anime Nerd Goth: Te padurueshem, mjaft te bezdisshem dhe qe kane rene ne dashuri me Anime. Speciet femerore jane tejet te shemtuara, veshin doreza anime poaq te shemtuara dhe nuk pertojne ta marrin ne goje.

- Betty Page Goths: Njihen per dashurine e tyre per modelet burleske te viteve 40. Jane te pallueshme lehte, mjafton tu thuash sa shume i ngjan Betty Page dhe se sa shume e ke idhull Betty Page (kush eshte Betty Page? Serizosht.)

- Black Metal Goth: Te njohur per sjelljen e tyre mizantropike, qe veshin bluza me logot e bandave depresive qe asnjeriu nuk i rruhet per to. Keto lloj Gothesh jane ekuivalentet e elitistave metalare - alpha goths - vecse me me teper makiazh te vdekurish dhe maskara shysh (qe ne mendojme se ja vjedhin mamit, meqenese nuk pelqejne te punojne vete). Gjithashtu keto lloj tipash vdesin per Cradle of Filth dhe fantazojne mbrapathenie te pambrojtur me vokalistin Dani Filth.

- Club Goth: Te dehur ne makiazh qe bejne sikur kercejne duke pire cigare neper klube nate ku vihet muzike industriale (plerale ne shqip)

- Cyber Goth: Te njohur per frekuentimin e Internetit 24/7 duke shkruar poezi virtuale dhe keshtu duke u vetepublikuar si Edgare Allan Po. Femrat deri diku jane disi te pallueshme.

- Emo Goth: Njerez tejet emocionale qe vishen si Goth, por ne te vertete duan te quhen me parashtesen EMO. Akoma nuk e dime mire pse-ne. Dime vetem qe duken si nje kryqezim mes lakuriqeve te nates dhe brisqeve te ndryshkur.

- Hot Topic Goth: Tjeter VK-izem qe njihet ndryshe si MainStream Goth ose Kush ben poza me te bukura Goth. Shqip: Goth Supermarketi.

- Metal Goth: Metalaret e 'vertete' qe urrejne My Chemical Romance e qurravitjet e tjera qe bejne muzike per ato 16 vjecaret qe permendem me lart.

- "Old School"/Original Goth: Njerez qe lexojne akoma H.P. Lovecraft dhe qe kujtojne se akoma eshte viti 1985, qe degjojne grupe si The Cure, Switchblade Symphony, Siousxie e te tjera te tilla.

- Raver Goth: Te njohur per pantallonat 'baggy' (shume te gjera - shpesh tu i ra prej b...) por qe gjthmone jane te zeza.

- Hot Goth: 0.000001% e gjithe popullsise Goth qe cuditerisht vendosin te ekspozojne lekuren e tyre 'au naturale', me shume pak makiazh, maksimumi vetem 1 ose dy piercings ne fytyre dhe qe jane zakonisht te dobet menderisht dhe fizikisht (cka do te thote gati per dashurine tuaj te sinqerte) PROTIP: Te gjitha femrat HOTGOTH jane kurva nga natyra - qe do thote se edhe ti e ke nje shanc me to.

- The Alpha Goth: Bosi.. lol. i GOTHeve te nje qyteti. E zejme se shkove ne Elbasan, Elbasani ka rreth 40 GOTH gjithsej, I pari i grupit, quhet Elba Goth.

Rregullat e te qenit nje Metalar i vertete:

- Mos u bej objekt vemendjeje (megithse e veshitre kjo) dhe mos flit se sa here ne dite i pret damaret. Pse? Sepse ne fund te fundit do ju bej te qaje nje Metalar i vertete duke ju thene 'te verteten' e jetes suaj se jeni EMO.

- ASNJEHERE mos e quaj veten tende GOTH - Nese kapesh duke i thene vetesh se je GOTH prap nje Metalar do te dali perpara dhe do te thote te verteten e dyte te jetes tende: Qe je nje pozues.

- Veji emrat te gjithe kalamajve Damien, Drakula, Bella Lugosi, Lestat, etj.

- Mbaj dy kafshe (te cdo lloji) dhe quaji Angel dhe Buffy.

- Kalo kohen 'e lire' neper varreza me shoket sklleverit e tu te bindur duke pire cigare dhe vere te lire duke imagjinuar te ishte gjak.

Ç'fare thuhet per metalaret neper net:

Qenia me e lumtur ne ketë të ftohtë doli qe eshte metalar, arsyet: floke te gjata te palara me yndyrë te tepert dhe zhuli i mbledhur prej vitesh i krijuar si nje shtres mbrojtese ndaj te ftohtit te madh
- me mire qen se metalar.

KOMENTE
  • Perparim Morina21:44 - 15 Janar 2012
    Po mire e keni prof., Britney Spears, Rihanna, Lady Gaga, Madonna, Kim Kardeshian, Paris Hilton, Lindsay Lohan, Coco, etj etj.. Te gjitha keto jane metalere!
  • Agron21:31 - 15 Janar 2012
    I nderuar profesor, eshte keq kur nje njeri i ramgut tend, merr guximin dhe ngrit nje teme rreth se ciles pothujase ka shume pak informata. Eshte shume keq kur nje njeri i rangut tend fyen nje grup te presonav te cilet kan pikepamje ndryshe prej teje! Eshte shume keq kur nga nje person nga i cili pritet t'i edukoj te tjeret, shkruan nje artikull te tille, i cili nxit urrejtje dhe perqamje, eshte keq te ofendosh nje 10 % te 6 miliardeshit ne baze te muzikes dhe nese me njerin prej tyre ju mund te keni pasur ndonje zenke, jo edhe pjesa e tjeter eshte e njejte... Mbi te gjitha, jo ti, por as edhe nje njeri tjeter nuk ka arrin ne asnje menyre qe ta permbledh jeten e je rockeri me nje artikull i cili eshte i shkruar ne jo me shume se 3 faqe dhe mbi te gjitha permabn kaq shume jo te verteta!...
  • Rock21:15 - 15 Janar 2012
    @ Prof. Eroll Velija... Nuk e di se ku i paskeni marre tere keto infomata te rrejshme, aq shume folet per ca tipe rockeresh por po e verej qe paskeni shume pak informata... Ata tipe njerezish pa marre parasysh femra a meshkuj, qe ju permendet, ekzistojne edhe pa pasur nevoje te jesh nje 'metaler'... Ndaluni, persiatni ca ne lidhje me boten e vertete te rockut dhe do te kuptoni se ajo qe keni shkruar ne me shume se 50% e rasteve eshte e pavartet dhe trillim i pakuptueshem, egoist dhe shume paragjykues... Cdo here ekzistojne 'pseudo'-t, por e verteta qendron me thelle!... Mendoni mire para se te fyeni shume njerez!