Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Fluks rekord shiptarësh në Britani (VIDEO)
English

Fluks rekord shiptarësh në Britani (VIDEO)

437
Kemi të bëjmë me një rritje prej 800 përqindësh për numrin e shqiptarëve të rikthyer shkruan gazeta.Perpara qarkullimit pa viza te evropiano-lindoreve ne 2010 zyrtaret britanikë te emigracionit kapin rreth dy emigrante ilegal shqiptar ne dite.

Por me te hapur dyert Brukseli, 229 shqiptare u rikthyen ne tre muajt nga korriku ne shtator te 2011.Sipas nje studimi te Frontex te Agjensise Evropiane te Kufijeve, mesohet se brenda te njejtes periudhe
3550 shqiptare ishin kthyer mbrapa nga kufijte evropianë nje rritje prej shtatefishesh ne krahasim me nje vit me pare. Hollesite publikohen nje jave pasi BE hapi bisedimet per liberalizimin e vizave me Kosoven.

"Keto shifra jane vetem maja e ajsbergut sepse perfaqesojne vetem ata qe jane kapur", deklaron Gerard Batten europaralmentar britanik nga Partia Antiemigracion UKIP. Tone te ngjashme anti-emgracion nga nje pjese e shtypit britanik ka pasur edhe perpara dhe pas hyrjes se vendeve te tjera nga lindja ne BE dhe qarkullimit pa viza.

Problemi me i madh Londres nuk i vjen nga shqiptaret dhe numri i paket i tyre krahasuar me lituanezet e polaket, rumunet apo bullgaret, qe edhe pse jane shtetas te BE-se serish perfitojne shume te medha nga financat e shtetit permes perfitimeve sociale dhe nga pjesemarrja e tyre ne aktivitete kriminale ne Britani edhe pse shqiptaret ende padrejtesisht permenden si te tille, nderkohe qe nga shifrat zyrtare policore nuk jane grupi me problematik kriminal ne Britani.

KOMENTE