English


Loja që mashkulli duhet të ndjekë me femrën

Për femrat paraloja është shumë e rëndësishme, sepse nëse kjo pjesë nuk fillon siç duhet, ato nuk mund të relaksohen dhe sipas së gjitha gjasave, nuk do të kënaqen me seksin.

Edhe pse secili person dallon sa i përket seksit, megjithatë thuajse të gjitha femrave u pengon së paku njëri nga veprimet e poshtëshënuara të meshkujve.

Brutaliteti
Meshkujt zakonisht eksitohen më shpejtë se femrat, ndërsa kur janë të nxehur, zakonisht dëshirojnë prekje më të forta. Nga ana tjetër, disa nga femrat e dëshirojnë më fortë, e disa më butë, megjithatë te të dyja rastet paraloja shërben vetëm për nxehje, prandaj preferohet më butë.

Një nga gabimet më të shpeshta të meshkujve është se gjykojnë sipas vetes së tyre, ashtu që i prekin ato në mënyrën si dëshirojnë që femrat t’i prekin ata. Paraloja (sidomos nëse partnerët nuk njihen shumë në mes vete) duhet të shkojë ngadalë dhe butë. Shumica e femrave dëshirojnë të preken butë në fillim.

Përsëritja
Shumë meshkuj, duke i përfshirë edhe ata të cilët për veten mendojnë se janë mjeshtër në krevat, nuk e kanë idenë në lidhje me një sekret të femrave. Kur mashkulli e kupton se diçka i pëlqen femrës, ai e bën këtë gjatë dhe shpesh. Ndërkaq, me kalimin e kohës femrave kjo fillon t’u bëhet më pak interesante, sidomos kjo u pengon te seksi oral.

Përsëritja e shpeshtë e lëvizjeve të njëjta, femrave u duket më shumë mekanike, sepse për to llojllojshmëria është shumë më e rëndësishme.

Rutina
Partnerët që njihen mirë, zakonisht janë të liruar nga turpi. Megjithatë, ata i presin kurthe të tjera- mërzia dhe rutina, ndërsa shumë shpesh ndodh që femrave t’u bëhet seksi i mërzitshëm. Duke qenë se fiziologjia mashkullore funksionon në atë mënyrë që vetëbesimi u mjafton që të veprojnë shumë pak, ndërsa orgazmën mund ta arrijnë edhe gjatë përsëritjes disavjeçare të pozitës misionare.

Ndërkaq, femrat edhe gjatë vetëkënaqësisë janë shumë më fantazuese, prandaj është normale që nga meshkujt presin llojllojshmëri në seks dhe ndryshime të shpeshta.

Seksi oral agresiv
Ka femra që kënaqen në seks dhe nuk vuajnë nga problemi i arritjes së orgazmës, janë të hapura dhe të gatshme për eksperimentime, mirëpo do t’u befasojnë kur të refuzojnë seksin oral. Ka shumë arsye, ndërsa më e shpeshta është se meshkujt e bëjnë keq këtë. Një nga gjërat bazë që secili mashkull duhet ta dijë është se femrave nuk u pëlqen goja dhe gjuha e thatë dhe presioni i tepërt në vendin “e shenjtë”. Gabimet e tilla sjellin efekt krejtësisht të kundërt- femrave ju dhemb në këtë mënyrë dhe për një kohë shumë të shkurtë humbin dëshirën për seks.

Kur janë në pyetje vagina dhe klitorisi, dhëmbët janë absolutisht të ndaluar. Femra mund të kënaqet me kafshimet nëpër pjesët tjera të trupit, mirëpo në vendet e ndjeshme edhe presioni i tepërt dhemb.

Rrotullimi i thimthave
Anketat mes meshkujve tregojnë se madje edhe ata më me përvojë mendojnë se përdredhja e thimthave i eksiton femrat.

Si gjithmonë ka përjashtime, mirëpo rregulli të cilit duhet t’i përmbahen meshkujt është: nëse femra nuk e kërkon atë në veçanti, atëherë mos u mundoni të jeni “të dhunshëm” me thimthat e saj. Femrave u pëlqen lëpirja, thithja dhe prekja e butë me gishta, por edhe prekja e lehtë me dhëmbë dhe fërkimi me gishta, por nuk dëshirojnë kafshime dhe shtypje brutale.

KOMENTE
 • Al Luigi Katalloni04:46 - 25 Tetor 2012
  Gjith cunat e ri duhet t'a fillojn me noj gru me Te modhe ne mosh se jau meso ajo krejta. Un personalisht kam pas nja dy eksperienca me nje 42 vjecare e nje 37 vjecare kur isha 22 vjec. Deri ather I kom bo zbor dorjanes, sa per me mos I dhon shkak naj njonit me bo gallat po e boj vet dmth me punen e dorjanes. Kshu muhabeti. Pasi e shkriu talentin e para, me transferoi Ke e dyta 37 vjecare. Ato qene kursi per mu qe shifsha televizor Ke zdf gjith noten. Femra, qe thoni ju qe s'folet pothujse fare, po qe e mire Te knoq. Ka leng gjith kohes dhe vetem beju aktiv me vegel duar e me Te puthme dhe je m'rregull. Larmishmeri pozicionesh duhet. Mbaji ne krah nja 5 minuta e u ik truni krejt... Nxemjen e kan qejf me shume femrat Nga 30-37 vjec e poshte. Te tjerat dun action. Tjua turbullosh zorret e barkut. Te rejat kane teka. Duhet ti lesh Te kutpojn se ato jane "shefe". Dhunshem apo avash, varet edhe Ke forcat e ferkimit. Nqs ka leng (slippery when wet), atehere ajo do me shume action se eshte ndez. Nqs rri gjithmone e laget, dmth eshte hot, ska nevoj per shum puthje. Nqs s'ma leng, nuk eshte e laget, me mire fillo me puthje e ferkime. Dili Nga mrapa haja veshin me dhom Nga siper posht.futi llapën,,, ene ne vesh. Ehhh ka shume. Po dal njeher un se mka shku mendja Tani qeshkrujta per sex. Te rejat jan si dru nqs jan Te llastume. T'a shpifin se kane teka e Te ngordhin. Ene kujdes cuna mos harroni me Ke po boni sex e permendni Emrin e asajt tjetres qe e kishit me par. Lol Femra jeni kenaqesi a e ksaj dynjoje. Bukuri dhe delikates e fines.
 • shkelzen Dedej19:36 - 23 Tetor 2012
  Kot fare nuk kuptova sa dhe nje go
 • Aldo Daka15:55 - 22 Tetor 2012
  ikni ore se e dim vet ne se si bohet sexsi skemi nevoj per fabula ok
 • Denis Ibrahimi12:51 - 22 Tetor 2012
  q'esht seksi oral ????!!
 • Adrian Ademi15:16 - 26 Prill 2012
  paraloja eshte primare, pk. pastaj duhet lepirja e klitorit, eksitimi i karboncinave. e treta penetrimi ose ndezja e mororrit. e katerta fikja e makines dhe larja ne dush , ok
 • shqiptar Islami12:34 - 26 Prill 2012
  martin pse po rren bre ne moshen 14 vjeqare i paske dit keto ti ee dopsir mor pederrac
 • neketeshlakete19:26 - 23 Prill 2012
  edhe un mendoj se paraloja e ben seksin shum me interesant edhe te nxeht,,,pajtohem me mendimin qe mosha e re e preferon seksin me agesiv,,po varet edhe prej tipit te vajzes se cfar i pelqen,,,me but ose me fort,,,ose te dyjat...mashkulli gjitmon mundohet te jep maksimumin duke e bere te ndihet me burr... edhe ni mendim,,,qe besoj ´se shumica pajtoheni,,,vajzat shqiptare definitivisht jon shuum me te nxehta ne shtrat nese i krahasojm me vajzt e vendeve tjera,,,,i like it
 • Arxhend Sadiku08:06 - 23 Prill 2012
  namin e paske ba o martin alia qe po thu genjeshtra se veq jeni rrenca edhe zemrat krejt te zeza ikeni edhe ju ka nxi allahu
 • zdua Tja Di11:04 - 17 Prill 2012
  cfar bohet keshtu mo vlla...kan fillu femrat me e dasht me stile dhe me madhesi cfar bohet keshtu kjo tregon ce femrat jan ngopur me sex...dhe kan fillu te zgjedhin.. te besh sex... me dike.. kenacesin do e ndiesh nese ai/ajo ce ke ne krah e ndien me gjith zemer dhe si do ce te te preki ai/ajo te rrenqeth gjith trupin vetem aty mund te ndiesh kenacesin tamam e jo te shkosh me lloj lloj mbeturine ce te del perpara.. pastaj thoni nuk po na knacin djemt si te behen femrat sikur te ishte tuneli i KUKSIT... normale ce sju ben efekt as gjo e kerkojne dicka me teper....mendimi im ky....
 • martin Alia23:28 - 16 Prill 2012
  me beri shum pershtypje texti, dhe prisja strof pas strofe dicka te vecant, por keto qe ka shkruar ky un i kam mesuar qe ne moshen 14 vjec kur kam ber sex per her te par.
 • Freddy Fejzo14:06 - 08 Prill 2012
  interesan shum shkrimi me siper.... vertet keshilla te nevojshme.... Per mendimin tim nuk duhej te ishte tema ''Loja që mashkulli duhet të ndjekë me femrën'' sepse nuk jemi vetem ne ata qe duhet te bejme lojen, apo jo??? ne nje loje duhet te jen qe te dy lojtaret performant qe loja te behet e KENDSHME... Eshte e vertet qe ne meshkujt duhet te jemi shum te kujdesshem dhe duhet te gjejme pikat e dobeta per ta bere partneren te ndihet e rehatshme dhe fare ne siklet sepse keshtu do mundet te jet vetvetja, por nga ana tjeter duhet qe edhe femra te kuptoje partnerin e saj se cfar vertet e ben ate te ndihet mire dhe cfar i pelqen me shume dhe menyrat se si... Ndonjehere mjaftojn disa xheste romantike per te ber nje mashkull te ndihet ne qiellin e 7... e njeejta gje vlen edhe per meshkujt kundrejt partnereve te tyre...
 • Ledio Tëlutem13:45 - 06 Prill 2012
  wou wou wouuuuuuu ^________^ ke tdrejtttttt :DDDD
 • Nasho Alkapone20:40 - 29 Mars 2012
  femrat jane shume te uritura per seks
 • Orestis Ld12:32 - 29 Mars 2012
  femra per seks eshte me e uritur se sa mashkulli por nuk e shfaq,femera mund te shkoje me xhdo lloj njeriu neqofte se nuk ja ben qefin ai person qe ajo don ose jeton me cilin jeton!!!!
 • Orestis Ld12:03 - 29 Mars 2012
  burri ose gruaja kane nevoje per nje shok ose shoqe.kur kan grindie ne mes tyre ato kane nevoje te flasin me shoqen ose shokun e tyre,por kjo gje nuk ndodh se shoqeria pak jeton se shoku ose shoqja do vadhdoje te kerkoje dicka me teper ne mes tyre,kshu qe o shoqeria do prishet ose familja.behet fjale per te martuarit...
 • Elton Kumuria11:19 - 23 Mars 2012
  kjo gje i perket individit. c'do njeri romantik i ben kto gjera pa leksione..nuk ka nevoj per te mesuar teori. mendoj un.
 • Ermesi Sarxha11:10 - 22 Mars 2012
  po por mashkulli nuk e ben vetem kete gje ben edhe shume te tjera
 • Erandi18:24 - 20 Mars 2012
  o gerti me ca shkruan ti mua me dukesh i virgjer akoma
 • ti00:08 - 01 Mars 2012
  po si apse mendimit tim o se edh femra duhet te kete ndjene per loj po edh mashkullli duhet te dije se si duhet te ndjeke se nesse nu kdone te luje sipase meshkujeve eate her ata te lutne shume dhe diqka te shtine me bo ate pune edh oe ty nuke te komvenone po ke edhe persona qe idine vetem te lujae mety e manndej te len e nuk ndine per ty se qka je dhe a ekziston dikune ket e shkruje sipase mendimit tim po ndoshta edh gabime e kame nese e kame gabime ate her me falni????????
 • Gerti $ ahahahahaha besoj eshte normale ...por nga ana tj duhet te jemi me te civilizuar edhe disa gjera mos ti bejme ....11:53 - 25 Shkurt 2012
  jam dakort me cka thuet me siper por mendoj se nese ka ndjenja cdo gje eshte shume ok pasi kur ka ndjenja luhet , provohen menyra te ndryshme , cdo gje pranohet kur vertet ka ndjenja edhe midis ktyre ka edhe tolerime nga te dyja palet ...nuk ju them per muburje apo ku di une une jam vetem 22 vjec edhe nga eksperiencat e mia jam kenaqur vetem me njeren me te madhe se une mbasi dinte si te sillej kurse me tj me te vogel se une qe sdinte se cishte sexsi nuk me shkoi edhe aq mire edhe u ndame ..ne te gjitha rastet e mia nuk kam qene i dashuruar me kto vajza ....por sjellja ne sexs ka te thoje jasht mase ...por jo vetem ne sexs edhe sjellje me te ..nadaj cfare lexova me lart i vertetoj qe jane te verteta ...nese ka dashuri cdo gje eshte sh me e bukur..sexsi pa dashuri per mendimin tim eshte kot..bjeri me dore me mire
 • Arton Bytyqi15:03 - 24 Shkurt 2012
  po qka me njek more femren po femra duhet me indjek lojrat e mashkullit
 • Lindi Hysenaj16:44 - 23 Shkurt 2012
  Pa ndjenja s`ke sex ske asgje.. Po t`kishe n`djenja i ndjen te gjitha...!!
 • Alessio Albania13:57 - 23 Shkurt 2012
  jam dakord me disa nga cfare lexova ketu,por mendoj se cdo kush meson nga eksperiencat e veta dhe natyrisht qe femrat sjan njelloj por cdo femer qe ka nje jet te rregullt seksuale deshiron te dyja versionet qe jan then ketu dhe eshte mese normale
 • erisina11:35 - 22 Shkurt 2012
  shum te verteta shkrimet,,,,, nuk jane te gjith femrat njesoj siq nuk jane dhe te gjith meshkujt..... ilir pietri nuk varet gjithcka tek permasat por stili dhe mashkulli sa pervoje ka te te kanqein ne seks gjithashtu dhe pak ndjenjat simpatia apo te tjera....
 • Ilir Pietri12:32 - 21 Shkurt 2012
  un jam dakort me ty se gjyshia ime e ka qef me but?ndersa vajzat e reja o femrat deri ne moshen 45 vjec nuk e kan problem?sikur ta gjejn mashkullin agresiv ne sex e me norma te mjaftushme jan femrat me te lumtura ne aspektin seksor.keshtu mos ja futni kot renave se lat nam
 • andja12:25 - 21 Shkurt 2012
  mqs u diskutua brutaliteti doja te shtoja qe jam dakord per cfare shte shkruar. Ndonjehere shikoj disa reagime qe s'me pelqejne, a thua se nje femer qe lexon kete eshte perfaqesuesja e te gjithave, ne kuptimin qe jemindryshe njera nga tjetra dhe disa i urrejne "paralojat" e disa i kane te nevojshme, disa duan me bute e disa më me brutalitet, madje dhe e njejta femer, ne varesi te momenteve, here ka nevoje per dicka te bute e te embel e here per dicka me te rrembyer, eshte normale. Byeee
 • UNE09:45 - 10 Shkurt 2012
  qka spo din njerzia e sotit ahahaha
 • une19:41 - 05 Shkurt 2012
  kjo osht rren per brutalitet se that disa femra kan qef but e disa kan qef sa ma brutal edhe mu nxe ket statistik e paske ba ti adm qysh ta ka pre menja ty edhe qysh ki pas femra te buta ne dor ala ste paska ra na njo se ka qef sex brutal kur te bojsh shkrime boni ma real e jo vetem prej mendjes tone
 • Lori Tashi09:47 - 05 Shkurt 2012
  voov no koment very nice ?