Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Majmunët pijnë verë për tu mbrojtur nga gripi
English

Majmunët pijnë verë për tu mbrojtur nga gripi

Një kopsht zoologjik në qendër të Kazakistanit, ku temperaturat gjatë natës kanë arritur në minus 40C, u ka dhënë majmunëve verë si ilaç kundër gripit.

Specialisti i kafshëve të këtij kopshti zoologjik, Svetlana Pilyuk, pohoi se nuk ka qëllim dehjen e kafshëve por thjesht mbrojtjen e tyre nga të ftohtit dhe gripi.
Vera e kuqe hollohet me ujë të nxehtë dhe përzihet me sheqer.
Karaganda është kopshti zoo më i vjetër në Kazakistan në një ish republikë sovjetike ku ka një dimër ekstrem.
. Një antare e kopshtit tha se përzierja përbehet nga vera, limoni, sheqeri, molla dhe pak ujë të nxehtë. Norma për kafshën ishte nga 50 gram deri në 100 gram.
Kjo i bën ata të ndihen më mirë dhe të përballojnë temperaturat më lehtë.
Ky kopsht është më i vjetri dhe specialistët janë të një niveli të lartë.

KOMENTE