Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Çfarë shkakton insulina e injektuar në të njëjtin vend?
English

Çfarë shkakton insulina e injektuar në të njëjtin vend?

Ja se ç'ndodh kur diabetikët injektojnë insulinën në të njëjtin vend çdo ditë.

Një 55-vjeçar me diabet të tipit 1, ka tronditur mjekët e tij, pasi ai tregoi barkun e tij që dukej si dy faqe të varura në fund të kërthizës së tij atë që dukej si dy faqet fund varur nën kërthizë e tij.

Pacienti nga Afrika i shte thënë që për të ruajtur jetën e tij nga sheqeri duhet të injektonte insulinën por ai nuk e kishte kuptuar që ai duhej ta bënte në disa vende të trupit pasi insulina krijon shtresa të buta yndyrore poshtë lëkurës.

Masa poshtë barkut filloi të zhvillohet duke dhënë një lipohypertrophy.
Më pas ai u trajtua nga qendra Diabetes dhe Endocrinology në Joannesburg, të cilët thanë se ishte një rast ekstrem dhe donin që të publikohej për të paralajmëruar të gjithë ata që përdorin insulinë.

Dibaeti i tipit 1 zhvillohet kur qelizat e trupit që prodhojnë insulinë janë shkatërruar dhe trupi nuk është në gjendje të prodhojë asnjë lloj insuline.
Insulina lejon glukozën për të hyrë në qelizat ku është përdorur si lëndë djegëse.
Insulina mund të injektohet në stomak, në krahë, në bark dhe kofshë.

KOMENTE