Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Mitsubishi. Mbyllet kompania e prodhimit në Europë
English

Mitsubishi. Mbyllet kompania e prodhimit në Europë

Japania krijuesi i makinave Mitsubishi Motors ka rënë dakord për të përfunduar prodhimin e makinave në uzinës e saj të vetme në Europë.

Prodhimi i makinave ka rënë në uzinën Mitsubishi me qendër në Hollandë, me vetëm 50.000 makina, pasi shitjet evropiane Mitsubishi kanë rënë ndjeshëm.

Ajo nuk ka njoftuar ende ndonjë plan, i cili punëson 1,500 punëtorë.

Makina Mitsubishi në Evropë do të importohen nga Japonia dhe Tajlanda ku kompania është duke ndërtuar një fabrikë të re.

Kompania kishte menduar të bënte diçka ndryshe por përsëri kriza ekonomike e detyroi atë të marrë këtë vendim për ta mbyllur në fund të vitit.

Ka qenë zv/kryeministri dhe ministri i Ekonomisë të Holandës, Maxime Verhagen I cili me anë të një deklarate të dhënë për radion “BNR” tha se “Mitsubishi” është i gatshëm të shesë me një çmim simbolik fabrikën e makinave me kushtin e moslëvizjes së personelit.
Kompania filloi punën në vitin 1991 si një sipërmarrje e përbashkët së bashku me Volvo dhe qeverinë holandeze, para se të blihet nga Mitsubishi në vitin 2001.
Kompania gjithashtu njoftoi se fitimi i një viti ishte shumë i vogël aq sa nuk mund të krahasohet me kostot.

KOMENTE