Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Greqia voton shkurtimet në pensionet dhe kujdesin shëndetsor
English

Greqia voton shkurtimet në pensionet dhe kujdesin shëndetsor

Parlamenti i Greqisë ka votuar sot shkurtimet mbi pensionet shtetërore dhe të kujdesit shëndetësor pasi dje ka ratifikuar një paketë 3.2 miliardë të Euro 4300000000 $) të reduktimeve të shpenzimeve në buxhetin e vitit 2012.

Një total prej 202 ligjvënës votuan në favor të ligjit të buxhetit dhe 80 kundër, shprehet zëdhënësi i parlamentit grek

Votimi i sotëm shpreh ndryshime me shpenzimet dhe fondet e pensioneve dhe kujdesit shëndetësor të kërkuara nga Bashkimi Evropian dhe Fondit Monetar Ndërkombëtar në këmbim të 130 jetësore miliard euro, do të marrë kryeministrin Lucas Papademos një hap më afër vendit duke siguruar një paketë shpëtimi për të shmangur kolapsin financiar.

"Gjërat janë dhe do të jenë të vështira," tha ministri i Financave, Evangelos Venizelos dje në dhomën para votimit. "Tani ne jemi duke fituar një kuadër të sigurt me vendimet e 21 shkurtit, me përfshirjen e sektorit privat, të rikapitalizimit të bankave, por ajo ka nevojë për punë, punë, punë, unitet, konsensus dhe seriozitet,."

Qeveritë evropiane kanë lëvizur drejt një shpëtimi të dytë të Greqisë më 21 shkurt, duke llogaritur se kostoja e një borxhi, të freskët, e cila përfshin rreth 100 miliardë euro të borxhit grek, është një çmim me vlerë që duhet të paguajmë për të parandaluar një kolaps financiar që mund të thyej euro zonë.

KOMENTE