Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Serbia përzë Ambasadorin e Ganës. Shkak njohja e Kosovës
English

Serbia përzë Ambasadorin e Ganës. Shkak njohja e Kosovës

Skandali ka ndodhur ndërmjet shtetit Serb dhe atij të Ganës. Beogradi zyrtar ka përzënë haptas ambasadorin e Ganës në Serbi, Samuel Valis-Akyianu.

Arsyeja është shumë e qartë, Gana njohu Kosovën dhe ata e përzënë.
Lajmi është bërë i ditur sot në parlamentin e Ganës nga ministri i Jashtëm, Alhaji Mohammed Mumuni si një presion për të tërhequr njohjen ndaj shtetit sovran të Kosovës, dhe në të njëjtën kohë do mbyllet dhe ambasada e Serbisë në Ganë.
Më tej Alhaji Mumuni ka thënë:
“Marrëdhëniet e gjata e të mira ndërmjet Ganës dhe Serbisë, që zanafillën e kanë që nga koha e ish-Jugosllavisë tani mund të bazohen vetëm në konsiderata politike, më shumë sesa në interesa të dyanshme ekonomike. Reagimi i Qeverisë së Serbisë ndaj njohjes që i kemi bërë Kosovës nuk na lë më opsion tjetër pos ta urdhërojmë mbylljen komplete të misionit tonë në Beograd. Për më tepër Qeveria e Serbisë ka urdhëruar mbylljen e konsullatë së saj në Accra”.

KOMENTE