Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Gjurmë të një vepre nga Leonardo da Vinci
English

Gjurmë të një vepre nga Leonardo da Vinci

Studiuesit në Itali thonë se mund të kenë gjetur gjurmë të një vepre të Leonardo da Vinci fshehur nën një afresk fiorentin.

"Këto të dhëna janë shumë inkurajuese," tha kreu i projektit Maurizio Seracini.

Por historianët në një konferencë shtypi në Firence theksuan se studimi i tyre ishte "jo përfundimtar".
Ata shtuan se analiza të mëtejshme kimike janë të nevojshme për të kryer.

"Edhe pse jemi ende në fazat paraprake të studimit dhe ka ende shumë punë për t'u bërë për të zgjidhur këtë mister, dëshmitë sugjerojnë se ne jemi në kërkim në vendin e duhur," tha Seracini, i cili punon në Universitetin i Kalifornisë në San Diego.

Kontrollet zbuluan llak të kuq dhe pigment ngjyrë kafe, fshehur në mur.
Hulumtimi ka qenë kontradiktor, me disa ekspertë të artit që nënshkruan një peticion për të ndaluar hetimin sepse shpimi është duke dëmtuar punën ekzistuese të Vasarit.

Tomaso Montanari, një historian arti që ka çuar opozitën në hulumtime tha se ai "nuk e konsideron burimin e këtyre të dhënave të besueshme."

Ai shtoi: "Çfarë do të thotë duke thënë se rezultatet janë të pajtueshme me Leonardon? Çdo pikturë nga e Rilindjes do të jetë. Çdo gjë nga ajo epokë mund të pikturohej në mur."

"Ajo që mungon këtu është një ekip neutral që ka autoritetin shkencor për të vlerësuar këtë. Është shumë e ndërlikuar."

Besohet Da Vinci filloi pikturën e tij në afresk - e cila është konsideruar nga disa si puna e tij më e mirë - në 1504, por e braktisi projektin për shkak të problemeve që dolën nga përdorimi i teknikave vajore eksperimentale të tij.

Dhoma u rinovua më vonë dhe Vasari pikturoi afreskun e tij në 1563.

Seracini beson se Vasari nuk ka dashur të shkatërrojnë punën e Da Vinçi.

Teoria e tij është stimuluar pas gjetjes së një ushtari në punën e Vasari-së, i cili mbante një flamur të vogël ku shkruhej: "Ai që kërkon, gjen."

KOMENTE