English

Anija japoneze e zhdukur nga cunami gjendet në Kanada

Një anije peshkimi e cila u përfshi nga cunami i vitit të kaluar në Japoni është gjetur nga një patrullë e rojeve detare në British Columbia në Kanadanë perëndimore.

Ajo ka qenë e vendosur se anija ka qenë në mëshirë të fatit pa askënd në krye që nga 11 marsi i vitit të kaluar.

15 metra e gjatë anija, kohët e fundit ishte rreth 160 milje (260 kilometra) në perëndim të Haida Gwaii, në bregdetin verior të British Columbia, dhe ngadalë shkonte drejt bregut.

Agjencitë kanadezë kanë monitoruar anijen për ndotjen detare të mundshme, edhe pse nuk ka raporte të rrjedhjeve nga anija, thotë departamenti i mbrojtjes.
Tërmeti, që goditi rreth 230 kilometra në verilindje të Tokios, ishte më i madh në historinë e vendit.
Mijëra njerëz u vranë kur tërmeti shkaktoi tsunami dhe valët e tjera gjigande shkatërruan qytetet dhe zonat rurale.
Sipas Numrit zyrtar, nga fatkeqësitë janë 15,839 të vdekur, 5,950 të plagosur, dhe 3.642 të humbur.

KOMENTE