English

Vriten 2 ushtarë britanikë në Afganistan. Përsëri nga forcat afgane

Një person i armatosur me një uniformë të ushtrisë afgane ka vrarë dy trupa britanike brenda një baze në jug të Afganistanit sot, ka cituar një burim i NATO-s
Sulmi në Lashkar GAR duket të jetë i fundit në një varg të "gjelbër për Blue 'sulme në të cilën forcat afgane të sigurisë janë kthyer kundër kolegëve të tyre ndërkombëtarë.
Këto lloj vrasjesh janë bërë gjithnjë e më të zakonshme gjatë vitit të kaluar, veçanërisht që nga djegia e Kuranit në një bazë amerikane në shkurt, që çoi në trazirat dhe vdekjen e gjashtë ushtarëve amerikanë.
Detajet ishin ende të paqarta në lidhje me incidentin e fundit. Një burim i NATO-s konfirmoi se viktimat ishin britanike.
Një zëdhënës tha se një njeri me uniformë të një ushtari afgan e ktheu armën e tij kundër ushtarëve. Forcat e koalicionit pastaj iu kthyen me zjarr duke e vrarë atë.
Ministria e Mbrojtjes, megjithatë, tha se nuk do të konfirmojë nacionalitete të ushtarëve të vdekur.
Kanë qenë më shumë se 45 sulme nga afganët për kolegët e NATO-s në Afganistan që nga viti 2007, më shumë se 75% e atyre në dy vitet e fundit.
Është gjithashtu e mundur që vrasësi ishte një kryengritës i cili veshi një uniformë të ushtrisë afgane për tu futur në bazë dhe të ishte më afër brenda objektivit. Uniformat e Ushtrisë janë në dispozicion në tregjet afgane dhe militantët kanë përdorur taktikë në të kaluarën për të nisur sulme vjedhës.
Pesë ushtarë britanikë u vranë nga një polic mashtrues afgan në nëntor 2009.
Talebanët më vonë morën përgjegjësinë.
Por gjithashtu mendohet se afganët marrin hak për vrasjet që bëri ushtari amerikan në provincën fqinje Kandahar.


KOMENTE