Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Foshnja lind me 6 këmbë (FOTO)
English

Foshnja lind me 6 këmbë (FOTO)

Mjekët pakistaneze po luftojnë për të shpëtuar një foshnje të porsalindur të lindur me një gjendje të rrallë gjenetike që e ka lënë atë me gjashtë këmbë.
Djali një javësh i porsalindur besohet të jetë një nga binjakët parazitare.
Binjaku i tij i bashkuar u lind para kohe dhe ishte jo i zhvilluar plotësisht e cila rezultoi se fëmija i dytë ka këmbët ekstra, të tij tha Jamal Raza, drejtor i Institutit Kombëtar të Shëndetit të Fëmijëve në Karaçi.

Mjekët janë duke luftuar për të rruajtur jetën e të porsalindurit.
Raza shtoi se ata kishin planifikuar për të vepruar mbi djalin duke kërkuar ndihmë nga ekspertë të huaj me eksperiencë më shumë në këtë sëmundje të rrallë, që besohet të godasë vetëm një në një milion foshnja.
Ai u përpoq për të sqaruar se foshnja nuk ka pasur gjashtë këmbë - ai kishte dy këmbë dhe katër të tjera i përkisnin binjakut tjeter.

Është një operacion tepër i vështirë dhe babai i foshnjës që është një teknik grafie, ka bërë apel që të ketë ndihmën nga qeveria, psi nuk i përballon dot shpenzimet.

Muhamedi Qaisar, një mjek në Pakistan i Institutit të Shkencave Mjekësore në Islamabad, tha: është e sigurtë se djali mund të operohet me sukses. "Ky është ndoshta rasti i parë në historinë e Pakistanit që ka gjashtë këmbë", tha ai.
"Rasti do të jetë një test për mjekët dhe ne shpresojmë për mirë," tha ai.
Që nga Shaikh bëri thirrjen e tij publike për ndihmë, Guvernatori Sindh ka ardhur duke u drejtuar zyrtarëve të interesohen për të siguruar që fëmija merr të gjithë kujdesin mjekësor që ai ka nevojë.

Historia e sëmundjes

Një binjak parazitar është referuar disa herë si një binjak asimetrik ose i pabarabartë por të bashkuar.
Kjo ndodh kur një embrion binjak fillon të zhvillohet në uterus, por çifti nuk është plotësisht i ndarë.
Një embrion vazhdon së zhvilluari në kurriz të tjetrit (parazitare) duke marrë çdo gjë për zhvillimin e trupit të tij.
Ai zhvillohet jo i plotë dhe i varur nga binjaku tjetër.
Binjaku i pavarur quhet autosite.
Pra rasti njihet si fetus në fetus.
Në janar një djalë në Peru ishte operuar për të hequr binjakun e tij parazit nga stomaku i tij.

KOMENTE