Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Vajza me epilepsi, duhet të paguajë 660 euro më shumë për të fluturuar
English

Vajza me epilepsi, duhet të paguajë 660 euro më shumë për të fluturuar

Prindërit e një vajzë me aftësi të kufizuara kanë kundërshtuar ashpër një kompani ajrore pasi ata i vunë taksë për të paguar më shumë, lidhur me biletën e avionit. Ata duhet të paguanin dhe 660 euro më shumë pasi duhej për të furnizuar vajzën me oksigjen gjatë fluturimit.

Tre-vjeçarja Jolina Skye Barton vuan nga Sindromi Ohtahara, një formë e rrallë e epilepsisë që mund të të kapë deri në 10 herë në ditë.
Kushti, e cila prek vetëm 200 fëmijë në botë, ka lënë foshnjë në gjendje që nuk ec vetë, të flasë apo të ushqejë veten.

Prindërit e saj, Shane Barton, 23, dhe Jennifer Stermann, 26, grumbulluan 15,000 euro për të dërguar atë në Karaibe që t'i nënshtrohet terapisë Gallery Dolphin's Gallery radikale e cila është provuar për të reduktuar simptomat e gjendjes.
Ata kaluan gjashtë muaj duke ngritur fonde për udhëtimin, por një javë më parë ata kur morrën biletën kompania hollandeze e avionit i tha se duhet të paguanin taksë shtesë për të furnizuar me oksigjen Jolina e cila ka nevojë për të mbijetuar fluturimin 11-orësh.
Firma i tha se kishin për të paguar për oksigjenin, sepse ajo ishte "politika e kompanisë për të ngarkuar pasagjerët me aftësi të kufizuara në qoftë se ato kërkojnë shërbime shtesë.
Dhe kur ata para nisjes konfirmuan biletën, kompania u tha se duhej zgjidhur çështja e biletës dhe parave ekstra për oksigjenin.
Prindërit janë të mërzitur pasi ajo nuk po shkon për pushime, shprehen ata, por për trajtim shkencor, megjithatë kompania duhet të bënte diçka, por përsëri oksigjenin për vajzën do e marrin pasi ata e kanë vendosur për ta çuar.
Shpresojnë shumë që terapia e delfinëve të ndihmojë vajzën e tyre.

KOMENTE