Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Rrëzohet avioni me 127 pasagjerë në bord. Asnjë i mbijetuar
English

Rrëzohet avioni me 127 pasagjerë në bord. Asnjë i mbijetuar

Një aeroplan pasagjerësh i Bhoja Airline u rrëzua 6 orë më parë sot në afërsi të Chaklala në afërsi të Islamabadit për shkak të motit të keq, duke vrarë të gjithë 127 njerëzit në bord, njoftoi Ministria e Mbrojtjes pakistaneze.

Kanale private televizive raportuan se të gjitha spitalet në Islamabad dhe në qytetin e afërt të Ravalpindi ishin vënë në gatishmëri të lartë pas rrëzimit.

Boeing 737 që mbante 127 pasagjerë dhe ekuipazhin nga Karaçi ishte i destinuar për Islamabad.
Dëshmitarët në afërsi të kompleksit të qytetit Bahria në afërsi të aeroportit thanë se automjetet e emergjencës mund të shiheshin në këtë zonë.

Shiu i dhunshëm dhe tufani madje dhe rrufetë mund të kenë shkaktuar këtë tragjedi.

Fragmente të dëmtuara të avionit, duke përfshirë një pjesë të madhe që mban logon e linjës ajrore, mund të shiheshin në pamjet televizive.

AFP shton: Saifur Rehman, një zyrtar nga ekipi i shpëtimit të policisë thanë se avioni zbriti në Hussain fshatin Abad, rreth tre kilometra (dy milje) nga autostrada kryesore Islamabad.

"Zjarri shpërtheu pas rrëzimit. Mbeturinat ishin në zjarr, avioni është shkatërruar plotësisht. Ne kemi ardhur me ekipet e zjarrfikësve dhe projektorë dhe ekipet e shpëtimit më shumë po vijnë ", tha Rehman një kanal televiziv privat.

"Nuk ka asnjë shans i ndonjë të mbijetuari. Ajo do të jetë vetëm një mrekulli. Aeroplani është shkatërruar tërësisht ", tha oficeri i policisë FAZLE Akbar.

Një burim i aeroportit tha se numri i fluturimit B4-213 i Airline Bhoja ishte për të mbërritur në aeroportin Islamabad në 6:50 PM (1350 GMT), por ka humbur kontaktin me kullën e kontrollit në orën 6:40 dhe u rrëzua pak më vonë para se të mbërrinte në pistë.

KOMENTE