Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Akullorja mund të shkaktojë migrenën. Studim i ri
English

Akullorja mund të shkaktojë migrenën. Studim i ri

Ngrënia e një akullore ose pije të ftohtë me të vërtetë mund të shkaktojnë dhimbje koke dërrmuese në disa njerëz, sa për një çast bëjnë ngrirjen e trurit. Ky shkak i ri mund të hapë rrugën për trajtim të ri të llojeve të tjera të dhimbjeve të kokës, duke përfshirë edhe migrenën.

Hulumtuesit nga universiteti kjekësor i Harvardit kanë gjurmuar rrjedhjen e gjakut në tru, ndërsa njerëzit pinë ujë të ftohtë apo ujë të vakët. Të dy ishin të dehur nëpërmjet një kashte që ishte ngritur kundër çatisë së gojës, dhe vullnetarët sinjalizonin kur dhimbja fillonte dhe kur ajo mbaronte.

Reuters Rezultatet kanë treguar se dhimbja përkoi me një arterie cerebrale e cila hapej kur kishte fluks të madh të gjakut për në trudhe pastaj ajo ngushtohej kur dhimbja ishte zvogëluar.
Studiuesi Jorge Serrador nga Harvard tha se vërshimi i gjakut mund të jetë një mekanizëm vetë mbrojtës i projektuar për të mbajtur trurin të ngrohtë dhe në punë. Megjithatë, përmbytjet e papritura të gjakut ka të ngjarë të rritin presionin brenda kafkës dhe kështu shkaktohen dhimbjet.

Për të ndaluar presionin që arrin këto nivele të rrezikshme, arteria constricts, tërheq gjakun mbrapsht. Shpresohet që një kuptim më i mirë i këtij fenomeni, i njohur gjithashtu si Ngrirje e trurit, do të çojë në trajtimet më të mira për migraineën dhe llojet e tjera të dhimbjes së kokës.

Këto rezultate u prezantuan në konferencën Biologjia Eksperimentale në San Diego, SHBA.

KOMENTE