Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Kaos i freskët në Greqi. Asnjë parti politike nuk formon dot qeveri
English

Kaos i freskët në Greqi. Asnjë parti politike nuk formon dot qeveri

Greqia u zhyt në kaos të ri politik sot, pasi asnjë parti nuk doli me vota të mjaftueshme për të formuar një qeveri pas zgjedhjeve të djeshme.

Tregu i aksioneve greke ra në 7.7 për qind pasi të dy partitë kryesore pësuan humbje të rënda në kutinë e votimit.

Parti Golden Dawn ka siguruar 7 për qind të votave dhe do t'i jepen 21 vende në parlament.
Nëse një qeveri e angazhuar për të vazhduar masat shtrënguese nuk mund të formohet, atëherë e ardhmja e anëtarësimit në euro e Greqisë, dhe fati i monedhës së vet, mund të jenë sërish në rrezik.

Vendi përballet me ditët e pasigurisë politike psi dy partitë e tjera konservatore Partia Demokracia e Re dhe PASOK, Socialiste - përpiqen për të formuar një koalicion.

Udhëheqësi i partisë Antonis Samaras, do të fillojë bisedime për formimin e koalicionit.
Rezultati tregoi zemërimin e gjerë publik në masat e ashpra shtrënguese të të imponuara gjatë dy viteve të fundit në këmbim të kredive të shpëtimit nga vendet e tjera të Bashkimit Evropian dhe Fondi Monetar Ndërkombëtar.

KOMENTE