English

Alonso pret përparim në Spanjë

Fernando Alonso i Ferrarit, mundi Sebastian Vettel të Red Bull duke vendosur kohën më të shpejtë në praktikën e parë në Çmimin e Madh të Spanjës.
Spanjolli, duke u përpjekur nga një seri e pjesëve të reja në makinën e tij të përditësuar, ishte 0.378 sekonda më shpejt se kampioni botëror.
Sauber me Kamui Kobayash ishte e treta, përpara McLaren me Jenson Button.
Shoferi i Williams Valtteri Botta ishte i pesti përpara Mercedes Michael Schumacher dhe Lotusit të Romain Grosjean.
Shumica e ekipeve kaluan seancën e analizuar pjesë të reja janë futur për këtë garë të parë të sezonit evropian.
Një vëmendje e madhe është te Ferrari, i cili duhet të jetë i shpejtë pasi kanë përmirësuar makinën e tyre, nëse Alonso do ndonjë shans për të luftuar për kampionatin.
Ai ka performuar mrekullisht me një makinë jo konkurruese për të humbur vetëm 10 pikë të kampionatit Vettel, por ka pranuar nevojën e Ferrarit për të filluar hapa të mëdhenj përpara.

McLaren gjithashtu kishte një përmirësim shumë të dukshëm, i përshtatshëm me një hundë më të lartë për makinën e tyre.
Drejtori Menaxhues Jonathan Neale i McLaren, tha se ishte "pak herët për të treguar" se hunda e re do japë rezultatet që ekipi pret të jetë në avantazh.

KOMENTE