Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Imazhe të dhimbshme të balenës Blu (FOTO)
English

Imazhe të dhimbshme të balenës Blu (FOTO)

Këto imazhe të dhimbshme tregojnë trupin e një balenë madhështore blu, të plagosur për vdekje si ajo flinte në një korsi që kalonin anijet.
Ajo ishte duke lundruar pranë sipërfaqes së Oqeanit Indian në majën jugore Sri Lanka.
Një plagë tepër e thellë tregon se si anija e kishte goditur në bisht dhe pothuajse ja kishte këputur.

Ekspertët thonë se balenat blu janë një specie e rrezikuar dhe në zhdukje.
Fotot janë marrë nga Diver Tony Wu, i cili tha se ishte një dëm kolateral.
Në Sri Lanka ka shumë korsi aktive të anijeve pasi lëvizin natën dhe ditën për transport dhe se ato nuk e ndiejnë kur godasin balenat, është njëlloj si rimorkio e një traktori të godasë një flutur.

Por një gjë është e sigurt, që numri i balenave të vrara nga anijet është tepër i madh.

KOMENTE