English

Chelsea, Bayern përballen në finalen e Ligës Kampionëve

Bayern Munich dhe Chelsea janë përgatitur për Champions League e tyre përfundimtare sot në mbrëmje në orën 8:45 PM (1845 GMT) dhe me orën shqiptare në 21:45.
Një audiencë televizive në mbarë botën llogaritet në qindra milionë që priten të akordohen në përleshjen e së shtunës mes gjermanëve dhe anglezëve.
Finalja do të zhillohet në shtëpinë e Bayern Allianz Arena.

65.000 tifozë kanë blerë biletat për të parë ndeshjen në ekranet gjigante të vendosura Munich Olympic Stadium.
Rreth 25,000 tifozë të Chelsea kanë udhëtuar në Mynih për lojën, ku kërkesa për bileta ka tejkaluar numrin që ishte parashikuar.

Ngjarjet në Mynih gjithashtu do të ndiqen nga afër dhe në samitin e G8 të mbajtur në SHBA, ku udhëheqësit britanikë dhe gjermanë David Cameron dhe Angela Merkel do të shikojnë këtë lojë së bashku.

Chelsea ndërkohë është duke kërkuar për të fituar trofeun e famshëm për herë të parë, të dëshpëruar për të shlyer humbjen e tyre pikëlluese kundër Manchester United në finalen e vitit 2008 në Moskë.
Kjo është hera e parë në 28 vjet që një prej finalistëve është duke luajtur në stadiumin e tyre në shtëpi, një faktor që kapiteni i Bayern Philipp Lahm beson se mund të jap anën e tij në një avantazh vendimtar.

Chelsea-it do t'i mungojnë kapiteni Terry, i cili mori karton të kuq në ndeshjen kundër Barcelonës, ndërsa Raul Meireles, Ramires dhe mbrojtësi Branislav Ivanovic janë pezulluar gjithashtu.

KOMENTE