Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
73 vjeçarja ngjitet në majën e Himalajeve
English

73 vjeçarja ngjitet në majën e Himalajeve

Alpinistja japoneze Tamae Watanabe, 73 vjeç, arriti në majën e malit Everest të shtunën, duke thyer rekordin e saj si gruaja më e vjetër në botë.

Watanabe ka arritur kulmin e 8848-metrave në mëngjes herët të shtunën në Nepal, thanë zyrtarët e kompanisë guide malore Nepalese që mbështetën atë.

Sipas zyrtarëve, Watanabe ishte në "gjendje shumë të mirë shëndetsore" dhe kishte filluar tashmë zbritjen nga mali. Ajo pritet të mbërrijë në Katmandu brenda tetë ose nëntë ditë më herët

Në vitin 2002, Watanabe, nga Yamanashi, arriti majën e malit Everest në moshën 63 vjeç, duke u bërë gruaja me moshë më të madhe në botë, që ka pushtuar çatinë e botës.

KOMENTE