Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Tërmeti i sotëm 5.8 shkallë në Itali. 9 të vdekur
English

Tërmeti i sotëm 5.8 shkallë në Itali. 9 të vdekur

MILAN - Së paku nëntë persona janë raportuar të vdekur në një tërmet 5.8 shkallësh që goditi të njëjtën zonë të Italisë veriore nga një dridhje fatale më 20 maj.

Kryeministri Mario Monti ka premtuar në një konferencë shtypi të quajtur me ngut dy orë pas tërmetit që qeveria do të bëjë "gjithçka që duhet dhe gjithçka që është e mundur për të garantuar vazhdimin e jetës normale në këtë fushë në mënyrë të veçantë, kaq të rëndësishme dhe aq produktive në Itali. "

Studimi Gjeologjik i SHBA tha se tërmeti të martën, i cili goditi në 9 sipas kohës lokale (0700 GMT), ishte përqendruar 25 kilometra në veriperëndim të qytetit të Bolonjës. Ai e goditi zonën ku një tërmet 6.0 vrau shtatë vetë në fillim të këtij muaji - dhe ashtu si qytetarët kishin filluar t'i ktheheshin normalitetit.

Agjencia e lajmeve ANSA njoftoi se nëntë njerëz kanë vdekur, ndërsa agjencia e lajmeve LaPresse tha se të tjerët janë varrosur nën rrënojat e shtëpive të shkatërruara dhe fabrika.

Monti në kohën e tërmetit u takua me zyrtarët e emergjencës në Romë për të diskutuar problemet që kanë të bëjnë me ndikimin e tërmetit.

Tërmeti më parë u përshkrua nga zyrtarët e emergjencës italiane si më e keqja për të goditur rajonin që nga viti 1300. Përveç vdekjes, ai rrëzoi poshtë një kullë ore dhe të tjera ndërtesa të vjetra shekullore duke shkaktuar miliona humbje për një rajon të njohur për prodhimin e djathit. Epiqendra e tij ishte rreth 35 kilometra (22 milje) në veri të Bolonjës.

KOMENTE