Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Obama ka zemëruar tmerrësisht polakët. Ata e kanë quajtur fyerje kombëtare
English

Obama ka zemëruar tmerrësisht polakët. Ata e kanë quajtur fyerje kombëtare

Shtëpia e Bardhë ka thënë se presidenti "misspoke" kur ai gabimisht iu referua një "kampi polak i vdekjes" gjatë ceremonisë për Medaljen e Lirisë.

Presidenti Barack Obama ka shkaktuar një protestë në Poloni, pasi iu referua një kampi nazist të vdekjes si "Polish".
Obama iu referua “kampeve polake të vdekjes”, pa bërë asnjë referencë ndaj nazistëve.
Shtëpia e Bardhë publikoi një deklaratë korrigjuese pak më pas, por kryeministri i Polonisë, Donald Tusk, protestoi duke e konsideruar këtë gjest të pamjaftueshëm.

Polakët pësuan një okupimi brutal nazist të kohës së luftës dhe refuzojnë çdo sugjerim të përgjegjësisë për krimet naziste.

Polakët janë veçanërisht të ndjeshëm ndaj komenteve që lidhin vendin e tyre me Holokaustin.

Për vite të tëra, ata kanë kundërshtuar çfarëdo lloji të kampeve naziste të vdekjes gjermane si "Polish", sepse ata mund të tregojnë përfshirjen në vrasje masive të miliona hebrenjve Evropianë në kampet e ndërtuara mbi tokën e tyre.
Ndaj në Poloni, një referencë si ajo e Obamës konsiderohet një fyerje kombëtare.

Kryeministri polak Donald Tusk u ndal në thirrjen për falje, por tha se dëshironte të shihte më shumë se një shprehje keqardhje.

Kryeministri i Polonisë Donald Tusk, tha se shprehja e keqardhjes nuk ishte e mjaftueshme
"Unë jam i bindur se sot miqtë tanë amerikanë janë të aftë për një reagim më të fortë ... se vetëm një korrigjim dhe keqardhje që kemi dëgjuar nga zëdhënësit e Shtëpisë së Bardhë," tha z Tusk në një deklaratë.

Por Ministri i Jashtëm Radoslaw Sikorski ishte më i hapur. "Shtëpia e Bardhë do të kërkojë falje për gabimin e egër".

KOMENTE