English


Teknika rreth masturbimit

Nëse kurrë më parë nuk ke masturbuar por do që të masturbosh, në fillim do të ndjeheni e çuditshme, e vetndërgjegjshme, madje edhe pak e frikësuar. Ndoshta do të të duhet të luftosh me zërat brenda kokës tënde që të thonë "vajzat e mira nuk bëjnë nga këto gjëra", ose "një grua e lumtur me martesën e saj nuk do ta dëshironte një gjë të tillë".
Ndoshta ke frikë se të del vetja jashtë kontrollit, ose ndoshta të vjen turp e ndihesh fajtore që po i jep vetes tënde kënaqësi seksuale. Shumë prej nesh ndihen kështu, por me kalimin e kohës një gjë e tillë mund të ndryshojë.

Ka një korrelacion të fortë midis dëshirës për të njohur trupin tuaj dhe për të sjellë veten në orgazmë dhe duke qenë të gatshëm për të shqyrtuar me partnerin tuaj dhe të keni orgazma së bashku", thotë Ph.D Ian Kerner, një terapist seksi nga New York dhe autor i Sex Detox. "Gratë që masturbojë janë zakonisht më të rehatshme me trupat e tyre dhe me seksin në përgjithësi."

Disa sugjerime:

. Gjeni një vend të qetë ku mund të jeni vetëm pa ju ndërprerë askush.
. Rehatohuni sa më shumë të mundni
. Po prisni të dashurin dhe ky i dashur është vetja juaj!
. Bëni një banjë ose dush që ju çlodh.
. Fërkojeni të gjithë trupin me krem, locion, vaj apo çfarëdo tjetër që ju bën të ndiheni mirë.
. Me ngadalë eksploroni, me duar dhe me sy format e trupit tuaj. Prekeni veten tuaj në mënyra të ndryshme, vini një muzikë që ju pëlqen, ulni dritat, ndizni një qiri nëse doni.
. Mendoni për njerëz ose situata që ju ndezin seksualisht. Lëreni mendjen t'ju fluturojë e lirë në fantazi. Lëreni trupin tuaj të ç'tendoset. Sigurisht që një atmosferë qetësuese ose e veçantë nuk është gjithmonë e mundur -dhe as e nevojshme. Dëshira mund të na rrëmbejë në momentet më të papritura. Mund të eksitohemi seksualisht dhe të masturbojmë ndërsa jemi duke gatuar, duke udhëtuar me autobus, duke punuar në zyrë, duke ngarë një kalë ose një biçikletë ose duke punuar në kopësht.

Gratë masturbojnë në shumë mënyra.

. Mund të lagim gishtërinjtë (me pështymë, lëng nga vagina ose një lubrifikues) dhe të fërkojmë me to përreth dhe sipër klitorit. Mund ta fërkojmë butësisht ose ta tërheqim lart, mund të fërkojmë pjesën e sipërme të klitorit ose një zonë më të gjerë rreth tij.
. Mund ta fërkojmë atë lart e poshtë, ose rreth e përqark dhe të tentojmë presione dhe ritme të ndryshme. Disa prej nesh masturbojnë duke kryqëzuar këmbët dhe duke ushtruar një presion të vazhdueshëm dhe ritmik në të gjithë zonën gjenitale. Mund të fusim diçka në vaginë gisht, një kastravec të qëruar me temperaturë dhome, një dildo.
. Mund të fërkojmë gjinjtë ose pjesë të tjera të trupit. Shumë prej nesh kanë mësuar të pësojnë një tension muskular.në të gjithë trupin.

Teknika për meshkujt
Lyeni të dyja duart me lubrifikant dhe formonië një unazë me gishtin e madh dhe gishtin tregues. Vendoseni rreth bazës së penisit tuaj. Rrëshqitni unazën që formini me gishtat tuaj deri në bazën e glans (ku fillon koka). Tani formoni një unazë me gishtat e tjerë në dorën tuaj dhe të bëni të njëjtën gjë. Mbani kështu me lëvizje të ngadalta që vijnë duke u shpejtuar derisa të keni ejakulim.

KOMENTE
 • Tony Albo08:36 - 13 Qershor 2012
  PJERI,O TE QIFSHA QYTETARIN TEND NGA DOLE TI I ZGJUAR ME TREGUAR NE FACEBOOK SI BEHET SEX SE NUK BUKE ME NGRENE ORE LAMASH DHE QENKEMI NE FSHATAR TI AKOMA JETON ME MAMIN TEK SHPIA NDERSA NEVE KEMI BREDHUR BOTEN ME VITE,IKNI ORE VIKTIMA SE NJEREZ KOTI DO NGELI GJITH JETEN TUAJ,MESO SI TI BIESH ME DORE DHE RRI PA BUKE YOU FUCKING IDIOT
 • Seriozi Prizrenit23:08 - 06 Qershor 2012
  arjana ku ke lindur ti ne striptis me sa e shohh me kto fjal tua nuk esht koha enverit po nje njeri me mend ne kok nuk i ban kto gjera per ket pun zoti e ka kriju gjinin mashkullore per mi bo se bashku kto gjera burr dhe grua e jo kurvan e kurva qao mushu mend tjerat bahen mir kadal kadal e re je rriteshh
 • ROBERT Robi13:45 - 06 Qershor 2012
  KJO ARIANA QENKA NJE KURVE E VERTETE.KOSOVARET KUR KANE LEVIZUR NEPER SHTETET PERENDIMORE TI NUK KE DITUR SE CKA ESHTE TELEVIZIONI. PER HERET TE PARE ne VITIN 1992 KE PA ME SY KERR; E ME VONE TE KA RASTI EDHE TE VOZITESH NE "MAKINE"! TI ME SIGURI KUR NUK I ZBRET KARIT E KETU ME SHET MEND E FLET KINSE PER CIVILIZIM E KULUTRE: MOJ ARIANA O COPE MUTI!
 • Shaban Teslica Coca-Cole11:10 - 06 Qershor 2012
  Shko mso nonen tone o bal qysh me bo masturbime, e ti çift Kina rrumullak 7000 nona haaa...
 • Askushi10:39 - 06 Qershor 2012
  Un them te vejm pidhin e mamit te adminit te faqes,,, dhe ta msojm me mir si behet masturbimi.... Hiqi mer kurva kto lloj temash se ska njeri nevoj te lexoj kto .......
 • Fracesc Pepino08:21 - 06 Qershor 2012
  nuk po kuptoj keta karagjoz gazetar,cfar po u shpjegojen femra si te behen kurva dhe ajo 1 % e femrave qe kan ngel te mira,hajde redaksi k..ash hajde.
 • Kosovari00:51 - 06 Qershor 2012
  Okay artikulli kreit e mir qa doni postoni pun e juvja. Ama qikjo arjana koka kreit balic e zdralaft, hej po qohet botha e sajna po kallxon kush o injorant e kush jo, pishi i palam. Ku karin e njeh ti bre kosovart me dit a jon t'prapambetur a jo, mas pari ti qoju fol per veti, qiky artikull ke per masturbim e jo kosovar ku karin dole un tem qe kerka lidhje qitu ska. Njehe mas pari veten far drole raciste je, se popullin ton je ka e shon marre duhet met ardh qe je gjalle se le ma me shkru qashtu. E per sa qe "kishe" po thu une e boj e o kreit normale e sene tkisha sugjeru me shku me shti gishtin pak se garant sta qi kerkush pidhin ty e pot duhet me kimika t10 centve. e per hera tjera kshyrr qa po shkrun se dy lidhje si ki mas pari me men e po qohesh TI po i kallxon dikuj qitu qfar mentaliteti kan njerz e ni shteti kreit tjeter qe kurr as qe je kon, fol ti veq per veti per kerkan tjeter mos fol se nuk i ka hije kerkujna HIQ. Naten e mir
 • Davide Up22:08 - 05 Qershor 2012
  ropt e shtepise me keto qe shkruan ne F.C.B cupa jote ti ka tregur keto
 • KL21:20 - 05 Qershor 2012
  oj arjana oj kurv mos te perdori fjal ma banale po po shihet i se me sa e mbron kosoven ty edhe krejt gjall e vdekt e tecoft e farefisin e shoqet krejt ma te mir mit ne tavan ti qifsha kurva rrospija prostitutka ti qifsha roptttttttttt
 • Çeljeta Abazaga20:18 - 05 Qershor 2012
  Oj Ariana kadale zemer qka dreqin ki ti kunder Shqiptarve edhe Kosovarve qka ki a je mire po ke pir kur ke shkru ket koment. Budallic krejt bota me qen si ti apo me mentalitet. Pse jam Kosovart injoranta sepse nuk nihen mire me fol publikisht per diqka sikur kjo qar dreqin ki ti je ma injorante qe efyn popullin tend po njerz sikur ti eshte marre ti thuash vetit shqiptar ti nuk je normal moj e gjor. Turpi me i madh ne bot eshte kur nje person e nenqmon popullin e tij apo saj. Te duket ty se ke mbrri shum sepse ti flet pa marre. Kujton se gjdo gje ne jet eshte sexi apo qka. Jo zemer mendo mire ather hi e fol me njerz. Intelegjenca jote nuk vlen sepse je femer e pa edukuar a pa fytyr. Ty zoti te vraft e mbrapsht. Ti je Shkin serbe e pa zemer gjak fotft ty zoti te vraft e poshter. Aj zot o zot kur bohet gjithkushi met tregu per sex e keto ma mir me mbyt veten. Injoran jan veq ata qe e urrejin popullin edhe prejardhjen e tyrve edhe e mohojin prejardhjen e tyre. Ariana ti ne vent se dikush me i shajt popullin tend ti mi dal ball e me fol mire e mire ti e vet e shan e nenqmon popullin ten e pa fytyr e pa marr aj zot o zot ndihmona me njerz sikur kjo Ariana ncncncncncncncncncncnc te vraft te zoti moj shtrig e pa ftyr e pa shpirt
 • Bajram Curri19:18 - 05 Qershor 2012
  O arjana ty te qift Shqiptaria nanen. Si guxon moj kurve myti te shash popullin shqiptar qe burrat e shqipes kane shekuj qe luftojne per ate Fushe Kosove dhe guxon nje prsitute qe adhuron karin te flasi per kulture dhe intieligjence. Clidhje ke ti me inteligjencen moj kurve semafori po shif per naj kar rrugve. Une jam nga Shqiperia dhe jo nga Kosova por Shqipetar si ato qe percmove, moj se sdi ca te te them tjeter. Ty te shkerdhefte Kina ate nane
 • Ekrem Bytyqi17:31 - 05 Qershor 2012
  sa per kete shkrim per mua asht schum normal,por kjo arjana si duket po i nenqmon KOSOVARET,po e kiha pyt ate se qfar ke ti me schum se sa nje kosovar-re
 • arjana16:27 - 05 Qershor 2012
  nuk kam par njerez me injoranta se ju qe keni komentuar keto jan informacione qe mund ti di cdo kush nuk ka ndonje gje te keqe qe te dish jemi ne vitin 2012 o njerez se keni ngelur mbrapa me duket me kohen e enver hoxhes qe ishte e ndaluar te fliteshe per keto gjera sot shyqyr zotit kemi liberta qe te flasim,ti abdurrahman ja paske futur kot fare se zoti thot mos vrit dhe mos dhe mos bej mekate jo te kenaqesh vetveten nuk esht mekat jo mekate jan gjera te tjera se ka njerez qe hiqen sikur jan te mir sikur jan me zotin dhe nga ana tjeter vrasin vjedhin perdhunojn dhe bejn shum e shum gjera te keqija ti shiko keto mos shiko keto gjera qe jan normale dhe natyrale esht nje gje e krijuar nga natyra por ti me duket se qenge kosovar dhe ju kosovaret jeni shum injoanta keni ngelur shum mbrapa,se dhe ky alfa romeo qenka nga kosova dhe na paska shkuar ne amerik dhe duket sikur njeh gjith ameriken dhe amerikanet se me cfar merren ah njerez te trash na tregon dhe avokatet po chyn avokati ketu ore ky esht nje artikull shum normal nuk esht krim....
 • Ben Tirona16:22 - 05 Qershor 2012
  dakort me qellimin pozitiv te informacionit por nuk arrijme te kuptojme fjalen masturbim.Ah kyçi dores ose gishti tek klitorisi po.Na vjen keq kur ne nje krahe kerkoni te perhapni kulture dhe,ne tjetrin komplikoni me perdorimin e fjaleve te huhezuar gje,qe shpreh injorance dhe mungese kultivimi nga ana juaj.kyçi dore eshte nje fenomen mese natyror dhe normal,biles keshillohet per rigjenerimin e hormoneve dhe vençnterisht te testoteronit.Kurajo dhe imagjinate perrallore.
 • RIKARDO15:10 - 05 Qershor 2012
  Ja na mesuat dhe nje gje te re , dhe shyqyr se se njeriu duhet te mesoje perdite nga nje gje te re , po late nam ky ishte halli qe duhet te zgjidhnim se te tjerat i kemi ne regull.
 • snuk Fare14:25 - 05 Qershor 2012
  EPO HAJDE MBUSHU MENDJEN O SHQIPTARE :p
 • shqiptarja13:34 - 05 Qershor 2012
  NUK DI PSE KAQ SHUME DUHET TE NERVOZOHENI APO TE BENI KOMENTE PER NJE SHKRIM NE FB.ASKUSH NUK JU DETYRON TI LEX ME ZOR DHE AS TI APLIKONI ATO QE SHKRUHET PASTAJ SEKSI KA EGZISTUAR QE NE FILLIMIN E JETES. NUK KA ASPAK LIDHJE ME VJEDHJE AS ME VRASJE NJERIU NE CDO MOMENT DO TE NDJEHET MIRE E SIDOMOS ME VETEN DHE NESE NUK KA AS TE HAJE. ESHTE NJE GJE NORMALE E MIRE BEJNE QE I PUBLIKOJNE NE GAZETE.
 • Dani i pangopur - Pse serdhi te une te me perdhunonte hahahaha13:26 - 05 Qershor 2012
  Keto gjera i mesone vete c'do person apo cifte nga vete praktika , apo nga vidjo te ndryshme .Por kur ne do MASTURBOJME qeverine qe ka mbetur vendi ne vend numero , qe kushtet higjenike krahasohen me ato te Afrikes apo te Azise mesjetare. Ve re dhe shikoje me mijera fansna ne internet,nuk dine te kritikojne apo te numrojne problemet qe ka vendi yne . Te rralle me kokrra misri gjene qe kritikojne qeverine dhe nxjerin probleme serioze per vendin. Shumica vetem me thashetheme te parendesishme.Kjo tregon dy gjera :Ose shumica e popullsise jane te kenaqur me keto kushte te pocasqisura qe kane sote ,Ose sua mbane te bejne kritike dhe te bashkohemi te gjithe dhe te ndryshojme gjendjen.Por gezohen me ndryshimin e vendit , qe kane reaguar EMIGRANTET jashte shtetit dhe KOMUNITETI EVROPIAN , se shteti yne ka qene nje vegel zbatuese ndaj EVROPES dhe nje QIRAXHI ndaj POPULLIT SHQIPETARE qe fle gjume akoma ,dhe sipas shenjave s'ka per tu z'gjuar dhe bashkuar asnjehere per te miren e KOMBIT ,ndaj hajduteve dhe te korruptuareve .
 • Tony Albo12:42 - 05 Qershor 2012
  UNE VETEM HABITEM NE NJE GJE,NE SHQIPTARET JEMI ME TE INTERESUAR NE DISA GJERA QE NUK KANE PIKE VLERE,PSE NUK NZIRRI REKLAME QE NE 2012 POPULLI YNE NUK KA DRITA AS UJE AS RRUGE SPTIALE ECT DHE PO NA QESH BOTA DHE TI INKURAJONI NJEREZIT TE MENDOJNE NDRYSHE PER TJU DHENE NJE KULTUR TJETER SE SOT NE 2012 KE FRIK TE JETOSH NE SHPIN TENDE SE PO GRABISIN SHPIA PER NATE,POR MERRENI ME GJERA KOTI,KETA GJERA I NZERRIN SHTETE QE JANE 200 VJET PARA NESH,ZGJOHUNI NGA GJUMI DHE LE TE MENDOJME SI TE NDERTOJME NJE TE ARDHME PER VENDIN KU KEMI LINDUR DHE PER TE ARDHMEN E FEMIJE TANE.TONY LONDON
 • Pjeri Semanjaku12:31 - 05 Qershor 2012
  po ca ka per turp o njerez se jeni komplet fshatar nga mentaliteti.ajo qe eshte shkruajtur eshte dicka normale qe duhet ta din si gocat dhe cunat kur duan te ndjejn kenaqesi dhe seshte gje e keqe se besoj se cdo goc e ka ber dicka te tille por mos flisni kot sikur jeni te ndershem dhe smerni vesh nga ato gjera.........
 • Gentian 12:27 - 05 Qershor 2012
  kush nuk eshte dakort le ti bjere me dore..
 • snuk Fare12:16 - 05 Qershor 2012
  sara e paska provuar hahah :P
 • snuk Fare12:15 - 05 Qershor 2012
  sh normale jan keto gjera si per femrat dhe per meshkuju, meshkujt e praktikojn me shesh dhe ndihen mire skan pse te bejn si tipa te veshtire qe gjasme kryejn mardhenie seksuale dit per dit!
 • Abdurrahman Gashi11:39 - 05 Qershor 2012
  Te gjitha faqeet qe egzistojn ne Facebook Ju kisha keshillu qe mos me postu kesi gjera sepse nuk ju kan hije ti beni gjith keto mos prisheni te rit dhe te rejat tona keni frig Zotin tuaj me keto gjera qe po i postoni sepse do tju pyes Zoti perse e shfaqet at te cilen ja u ndalova perse po i prishni rinin ju jeni shkaktar per ate qe po e postoni ju kisha keshillu per hir te Zotit qe kemi nje te ndaloni gjithkush ket veprim dhe mos te pelqen askush po mos te bej askush share ... kjo veper te cilen beni ju ndershkohet nga Zoti andaj keni frig se qka po postoni dhe eshte e ndalume qdo femer dhe qdo mashkull te bej mastrubim.Ndegjojeni ket inshallah do te keni dobi Amin.http://www.youtube.com/watch?v=AW-N1I5_aqw
 • Arsim Shaini10:48 - 05 Qershor 2012
  dikush tha se kujt nuk i intereson le te lexoj dicka tjeter... por nuk e kuptoj eshte nje faqe lajmesh apo seksi keshtu nuk me duhet aspak te lexoj mbi kete faqe
 • Arsim Shaini10:44 - 05 Qershor 2012
  mendoj se po beheni adm injorant. doni qe te prishni nje Rini te ter me kto vegla muti qe i bejn amerikanet per te fituar para.
 • Eridioni10:39 - 05 Qershor 2012
  Ca ka noj gja me lan nam ktu....kujt ti interesoje me lexu artikullin ta lexoje...te tjeret te lexojn dicka tjeter....
 • ndricim Ndricim10:37 - 05 Qershor 2012
  ju qenket gej qe shkruani kete gjera.ik re byth qire.
 • Marxhen Bokshi00:00 - 05 Qershor 2012
  njerzit ne mos delikate meshkuj apo femra ose njerez te cilet nuk kan pasur mundesin ose nuk e kan lejuar vehten te eksplorojne besej se e gjejne shume te rendesishme si informacion. per ju te tjeret qe mendoni se i dini te gjitha kam nje tjeter info. LEXONI O NJEREZ SE NESE ARRINI TE VETKENAQENI SDO TE THOT QE KENI BERE NDONJE ARRITJE SE KA PUNE PUNA.
 • BERTI 19:58 - 04 Qershor 2012
  ti qenke nje malok i amerikis dhe nje pis\e qe shkruani kesi gjora ti qenke pe coban i ciu andej
 • Alfa Romeo17:39 - 04 Qershor 2012
  Zotri Gazetar i pa ditur per boot. Ket informat qe po e jep ti per nje polemik pa logjik, po te tregoj un se jetoj ne New York. Un punoj ne orgaizata jo qeveritare dhe kam pas nej ksi lloj anketimi, por rezulltati jon edhe i rezulltati i logjikes tane o si Tomy Jeri... Mos je dezinformata se ne New Yor nuk preferohet kjo qe po e thua ti po e kunderta eshte ne statisti te Amerike. Po ti qe nuk ki qka ban e nuk i nje njerzit mir ne Amerik e mires me sene palidhje me mir eshte per ty qe te ndrosh detyren te mire me ndonje autolarje se me ket pun ok.. Ose un do te lajmroj per dezinformata qe po jepni per ameriken e pastao do te takomi ne advokat klm e mbushu pak mend....
 • erinda En15:52 - 04 Qershor 2012
  nuk e kuptoj ca ka per turp,dhe per injorance ketu,,,thjesht info i vlefshem,,boll se lat nm me keto komente,,,
 • Besmir Kello14:30 - 04 Qershor 2012
  pse jane injorante mo Patriot?jane info te vlefshme...
 • Sara Sweethhhhhhaaaaaaaa14:14 - 04 Qershor 2012
  kjo eshte e pa besueshme
 • ANGEL Kumaraku13:58 - 04 Qershor 2012
  DO TJU BEJE NJE PYETJE JU ADM TE FAQES.JU JENI FAQE EROTIKE.....? BESOJE QE MUND TA MARR PERGJIGJEN NGA JU FLM
 • xhimi13:48 - 04 Qershor 2012
  website juaj informon lajme apo eshte webside per teritur +18 vjec....hihihihih.
 • patrioti13:37 - 04 Qershor 2012
  late name,dhe njerezve tuaj keto keshilla u jepni?njerez injorant