English

Urthi mund të ndalohet duke vendosur gjerdan në qafë

Një gjerdan që mund ta mbash në shtrat natën mund të ndihmojë në dhimbjet dhe parehatinë nga urthi.
Pajisja punon duke aplikuar presion të butë në qafë për të ndaluar acidin djegës që vjen nga stomaku drejt fytit.
Ai ka një jastëk të butë, në lidhje me madhësinë e një kutie shkrepëseje, që mblidhet vetëm nën mollën e Adamit dhe e shtyn në të kundër duke mos lejuar acidin të ngjitet lart.
Gjerdani është i rregullueshëm i cili duket pak si një jakë qen - është shtrënguar mjaftueshëm për të parandaluar acid e arritur në fyt, por jo aq e fort sa tishkaktojë pacientit ndonjë siklet.
Urthi prek rreth një në tre persona në një pikë në jetën e tyre. Ai është shkaktuar nga acidi klorhidrik i fuqishëm që gjendet në lëngjet tona në stomak.
Stomak prodhon këtë acid për tretjen e ushqimeve. Në një trup të shëndetshëm, acid pengohet të shkojë në fyt nga një muskul i vogël, muskul unazor
oesophageal, i cili punon si një valvul në mënyrë për të kontrolluar rrjedhën e ushqimit në stomak.
Por nëse ky muskul nuk funksionon siç duhet, mundet që acidi të rrjedhjë deri në ezofag, duke shkaktuar dhimbje formë urthi.
Stomaku është i mbrojtur kundër efekteve të dëmshme të acidit nga një shtresë mbrojtëse e mukusit. Por ezofag nuk e ka këtë pengesë.
Ushqimet yndyrore mund të shkaktojë probleme për shkak se marrin më tepër kohë në tretje, ndërsa gjërat pikante irritojnë fytin.
Karamelet mente, çamçakëz me mente dhe çokollatë mund të shkaktojnë simptoma, sepse ato përmbajnë kimikate për të çlodhur muskulin unazor oesophageal. Simptomat janë shpesh më keq gjatë natës, kur ju jeni shtrirë në shtrat.
Urthi i rastit mund të trajtohet me pilula antacide, por kushdo që vuan më shumë se dy herë në javë mund të ketë Gastro Oesophageal Reflux Disorder ose Gord, ku rreshtim i ezofagut bëhet dëmtuar nga ekspozimi acid tepërt.
Gord mund të rrisë rrezikun e ulçerës dhe madje edhe kancerin e ezofagut.

Por disa pacientë deri kanë nevojë për një procedurë kirurgjikale të quajtur fundoplication, ku pjesë e sipërme e stomakut qepet për ti dhënë mbështetje ezofagut.

Pajisja e fundit, e quajtur Reza-Band, është zhvilluar nga ekspertë në Kolegjin Mjekësor të Wisconsin në SHBA për të ndihmuar ata që nuk i përgjigjen trajtimit të mjekimit dhe janë të etur për të shmangur një operacion.
Kjo është bërë nga një material fleksibile që shtrihet përreth qafës. Deri tani, pajisje është testuar në 28 pacientë me urth që nuk i ishin përgjigjur mjekimit dhe kishin ndërprerë gjumin e tyre.
Rezultatet treguan një reduktim të ndjeshëm të djegies në fytin e vullnetarëve.

Gjerdani është ende në fazat e hershme të testimit. Ai ka ende për t'u aprovuar nga US Food dhe Drug Administration dhe nuk ka gjasa të jenë në dispozicion as në Britani për të paktën dy deri në tre vjet.
Megjithatë, shresat janë të mëdhaj për njëtrajtim të lirë dhe të mirë të urthit.
Dr John de Caestecker, gastroenterologist konsulent në Spitalin Universitar Leicester, ka thënë se terapia e gjerdanit ishte 'interesante' dhe mund të ndihmojë disa njerëz që kanë marrë një kollë apo zë të ngjirur.
Por ai theksoi se nuk ishte një mjet për të gjithë njerëzit që vuajnë me urth, pasi ai është projektuar për të trajtuar vetëm simptomat që ndikojnë në fyt.

Ndërkohë, shkencëtarët po testojnë yndyrën si një kusht që lidhet me tretjen, sëmundjen Crohn.
Yndyra është një burim i pasur i qelizave burimore, të cilat mund të shkaktojnë shërim të indeve.
Crohn është një çrregullim kronik i zorrëve që shkakton inflamacion të traktit digjestiv, zakonisht pjesa e poshtme e zorrës. Kjo mund të çojë në fistulas të dhimbshme (hapjet) në inde. Kirurgjia i trajton ato por ato shfaqen përsëri që do të thotë përsëri operacion.
Është shpresuar që të injektohen qelizat yndyrë embrionale që mund të zgjidhin problemin.
Studimet e mëparshme kanë treguar rezultate pozitive. Në një studim në La Paz Spitalin Universitar në Madrid, qelizat burimore janë marrë nga dhjami i sufferers katër Crohn para se të ri-injektuar në fistulas tyre.
Rezultatet ishin super pozitive.
Në gjykimin në Leiden University në Holandë, studiuesit do të injektojnë qelizat yndyrë që rrjedhin nga donatorët dhe do të merren përmes procedurave kozmetike Liposuction për të trajtuar pacientët në fistulas Crohn. Ata do të krahasojnë rezultatet me metodat kirurgjikale.

KOMENTE