English

Ministri francez në Afganistan pasi talebanët vranë 4 trupa francezë

Ministri i mbrojtjes i Francës është në Afganistan pas një sulmi të talibanëve që vrau katër trupat franceze të NATO-s dhe plagosën pesë të tjerë.

Ministri i Mbrojtjes Drian Jean-Yves Le është në Kabul, ku ai pritet të riparaqitë planin e qeverisë së tij për të filluar tërheqjen e trupave muajin e ardhshëm dhe do të ofrojë mbështetje për trupat.

Të shtunën, një bombardues mashkull i maskuar në një burka hodhi veten në erë, duke vrarë ushtarët francezë në provincën lindore Kapisa, ku shumica e trupave të NATO-s janë francezë.

Talebanët morën përgjegjësinë për bombën.

Muajin e kaluar, presidenti francez, Francois Hollande njoftoi se Franca do të tërheqë 2,000 trupa luftarake deri në fund të vitit 2012 - edhe përpara 2014 objektivit të NATO-s

1400 trupat e mbetura të Francës do të ndihmojë forcat afgane me trajnim dhe logjistikë. Vendi gjithashtu ka 150 policë në Afganistan.

KOMENTE