English

Policia ruse ka filluar arrestimin e organizatorëve të protestave

Policia në Moskë është në kërkim e shtëpive të disa liderëve të opozitës në prag të një tubimi të planifikuar anti-qeveritar, thonë zyrtsarët rusë.

Anti-korrupsioni bloger Alexei Navalny, Sergei Udaltsov dhe Ilya Yashin janë në mesin e atyre, që janë në shënjestër nga policia.

Hetimi ka të bëjë me përleshjet mes protestuesve dhe policisë më 6 maj.

Të premten, presidenti Vladimir Putin nënshkroi një ligj të ri të ndjeshëm në rritje të gjobave për njerëzit që mbajnë protesta të palejuara dhe që shkaktojnë dëme apo lëndime.

Komisioni hetues i Rusisë tha se policia ka "ndërmend të kryejë 10 kërkime në sot".

Alexei Navalny përshkruan sulmin e së hënës të policisë si "të tmerrshëm",thotë ai në një mesazh në Twitter.
Ai tha se policia ka hequr disqe nga kompjuteri që përmban fotot e fëmijëve të tij, së bashku me sendet e veshjeve, duke përfshirë një xhup me një slogan të opozitës.

Radio Moscow Echo tha se policia ka në shënjestër edhe shtëpinë e Ksenia Sobchak, një prezantuese e njohur televizive e cila u bashkua me lëvizjen proteste pas zgjedhjeve parlamentare të dhjetorit, të cilat opozita tha se ishin manipuluar në favor të kandidatëve pro-Putin.

Ligjin e diskutueshëm mbi protestat, të miratuara javën e kaluar, rritën gjobat për shkeljet nga 5.000 rubla maksimale (99 £, $ 152) deri në 300,000 për pjesëmarrësit dhe 600,000 për organizatorët.

Protesta e 6 Maj 2012 në prag të inaugurimit të Presidentit Putin, rezultoi në përleshje dhe qindra arrestime.

Z. Navalny dhe Z. Udaltsov janë ndër dhjetëra aktivistë të cilët kanë kaluar kohë në burg pas mbajtjes së mitingjeve anti-Putin.

KOMENTE