Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Suu Kyi, liderja e pro-demokracisë vizitë në Evropë
English

Suu Kyi, liderja e pro-demokracisë vizitë në Evropë

Udhëheqësja Burmese pro-demokracisë Aung San Suu Kyi ka mbërritur në Gjenevë, ku ajo do t'i drejtohet Kombeve të Bashkuara në fillim të një vizite në Evropë.

Shkaku është se ajo do të mbajë një fjalim në Organizatën Ndërkombëtare të OKB-së të Punës, e cila ka udhëhequr një fushatë të gjatë kundër fëmijëve dhe puna e skllevërve në Birmani.

Aung San Suu Kyi kaloi pjesën më të madhe të 24 viteve të fundit nën arrest shtëpiak në Birmani.

Vizita, e saj e parë në Evropë që nga viti 1988, shihet si një tjetër piketë për ecurinë politike të vendit.

Gjatë një vizite që do të zgjasë dy javë, ajo do të shkojë për vizitë në Britani, Zvicër, Irlandë, Francë dhe Norvegji, ku ajo do të pranojë Çmimin Nobel për Paqen.

Korrespondentët thonë se Aung San Suu Kyi është adresuar të ILO-s në njohjen e fokusit të tij të gjatë në të dhënat e njerzve të varfër e të drejtave të ish sunduesve ushtarakë të Birmanisë.

Kjo është vizita e dytë e saj jashtë shtetit, pas vizitës në Tajlandë në muajin maj.

Ajo u tha gazetarëve para se të largohej nga Burma se udhëtimi në Evropë do të jetë pozitiv për vendin e saj.

Ajo gjithashtu ka shtuar se ajo "do të doja të bëj çmos për interesat e popullit".

KOMENTE